A főként nemzetközi fuvarozási és logisztikai szolgáltatásokat nyújtó Waberer’s 4 423 434 törzsrészvényt adott el a csütörtökön zárult jegyzés során. Ebből 3 039 706 újonnan kibocsátott és 1 383 728 meglévő törzsrészvény. A részvények 82 százalékát intézményi, 17,8 százalékát kisbefektetőknek, 0,2 százalékát munkavállalóknak allokálták a pénteken kiadott közleményük szerint. A kibocsátási ár 5100 forint lett, amellyel az ügylet 90,2 milliárd forintra (nagyjából 291 millió euróra) értékeli a céget, ezzel piaci kapitalizáció alapján az OTP, a Mol, a Richter, a Magyar Telekom és az Elmű alkotta kvintett után a hatodik legnagyobb társaság lesz a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). A kereskedés indítását csütörtökre tervezik.
A cég az ajánlattétel során nagyjából nettó 14 milliárd forint (45 millió euró) forrást vont be, amelyet a korábban közölteknek megfelelően a legnagyobb lengyel fuvarozó, a Link akvizíciójára, illetve általános társasági célokra fordítanak. Az ajánlattételt követően a közkézhányad 27 százalék lesz. A Wáberer György alapító kiszállása után a cég meghatározó tulajdonosának tekinthető Mid Europa Partner részesedése – a CEE Transport Holdingon keresztül – 70 százalékra csökken, a kisebbségi részvényesek 2,3 százalékos tulajdoni hányadának fennmaradása mellett. Ezek alapján a cég a közkézhányaddal súlyozott kapitalizáció alapján is csak a hatodik legnagyobb társasága lesz a BÉT-nek (a 4 blue chip és a Graphisoft Park után), amely a vezető részvényindexben, a BUX-ban elfoglalt helyet illetően lényegi szempont.
Mind az értékesített mennyiség, mind az ár tekintetében a kitűzött sáv alján teljesültek tehát a célok. A Waberer’s bő 15,5 milliárd forint (50 millió euró) értékben kínált fel elsődleges értékesítésre törzsrészvényeket, emellett 24,7 milliárd forintos (79,6 millió eurós) csomagot ajánlottak fel a nagyrészvényes Mid Europa Partners pakettjéből a csütörtökön zárult jegyzés során. Pozitívan értékelhető, hogy a bevont friss forrás elegendő a társaság terveinek megvalósításához. A fő tulajdonos pedig – bár nem tudta értékesíteni a felkínált mennyiséget – 180 napos eladási tilalmat vállalt, ezért rövid távon nem kell ezek piacra kerülésétől tartani. Az adatok értékeléséhez érdemes hozzátenni, hogy 1998 óta nem volt ilyen volumenű ügylet a magyar piacon.
A kialakult 5100 forintos ár alapján európai összehasonlításban a Waberer’s-részvény szektortársaihoz képest olcsónak mondható – emelte ki a jegyzés eredményeinek publikálását követően Kovács Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője. Szerinte továbbra is mérlegelni érdemes a papírhoz kapcsolódó kockázatokat. Ezek közül a legfontosabbak a változó európai szabályozás, a Brexit-tárgyalások kimenetele és az európai szállítmányozási szektor csökkenő jövedelmezősége. A lengyel Linknek a társaság által tervezett felvásárlása jól illeszkedik a vállalat növekedési terveihez, és a Waberer’s az erősen konszolidálódó fuvarozói piac nyertese lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.