Béruniós polgári kampánybizottságot hoztak létre a kezdeményezést támogató szakszervezetek – közölte Gyöngyösi Márton jobbikos országgyűlési képviselő és Bajzik Tamás, a testület elnökségi tagja tegnap egy budapesti tájékoztatón. Gyöngyösi szerint az egyenlő munkáért egyenlő bér elvének uniós alapelvvé tétele nem ördögtől való, a kelet-közép-európai régiót sújtó béregyenlőtlenségek rendezése pedig nem ideológiai kérdés. Bajzik, aki a Nemzeti Szakszervezet elnöki posztját is betölti, úgy fogalmazott: nemcsak agyelszívás, hanem „kézelszívás” is zajlik, egyre több kétkezi munkás keresi külföldön a boldogulását. Szerinte uniós polgárnak lenni nem csupán jog a szabad mozgásra, munkavállalásra más EU-tagországban, hanem lehetőség is a tisztességes bérre. A testület tevékenységében kilenc alapító szervezet vesz részt, amelyek kampányolnak majd a bérunió mellett, fórumokat szerveznek, aláírásokat is gyűjtenek.
Pogátsa Zoltán szerint szükség van markáns béremelésre. A közgazdász-szociológus lapunknak azt mondta: a mostani bérszínvonal a költségvetésnek és a munkavállalóknak sem optimális, olcsó az élőmunka, nem éri meg a termelékenységet növelni, a technológiát fejleszteni, és a fizetőképes kereslet sem emelkedik érdemben. Pogátsa megvalósíthatatlan követelésnek tartja a béruniót, szerinte nem ez a megoldás a keresetek emelésére. A közgazdász úgy látja: a piac szereplőinek egy alkufolyamat révén többéves megállapodásban kell rögzíteniük a béremelkedés mértékét. Ha erősek a szakszervezetek, akkor magasabb béreket tudnak kisajtolni a munkaadóktól. A közgazdász szerint azért is szükséges a mostaninál magasabb bérszint, hogy elérje a létminimumot, azaz a keresetek garantálják a megélhetést. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy ne legyen túlzott mértékű a bérnövekedés, ne lehetetlenítse el a magyar cégeket a nemzetközi piacokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.