Jelentősen megemelte – az áprilisihoz képest – Európa gazdasági növekedési kilátásait a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a több mint negyven országot felölelő őszi Regional Economic Outlook prognózisában. A világgazdaság legjelentősebb szereplői közül egyedül az Egyesült Államok esetében módosította lefelé a kilátásokat.
A jelentés szerint a monetáris ösztönzők segítették csökkenteni a munkanélküliséget, és hajtották a fogyasztást Európában, s a kontinens robusztus bővülésének köszönhetően javulnak a globális kilátások is. Az IMF szerint Európa hozzájárulása a globális áruimporthoz 2016–17-ben megközelítette Kína és az Egyesült Államok együttes hozzájárulását. „A gazdasági fellendülés Európa sok országában folyamatosan szilárdul és erősödik” – mondta a jelentés hétfői bemutatásakor Joerg Decressin, az IMF európai osztályának igazgatóhelyettese. Emlékeztetett rá, hogy az eurózóna gazdasága tizennyolc negyedéven át folyamatosan nőtt, és 2,5 százalék körül jár, míg Kelet-Európában elérte, illetve meghaladta a 3 százalékot.
A közeljövő legnagyobb bizonytalanságát Nagy-Britannia kilépése jelenti az Európai Unióból, valamint a két fél közötti majdani kereskedelmi kapcsolatok. Decressin szerint az IMF változatlanul arra számít, hogy Londonnak sikerül megállapodásra jutnia Brüsszellel egy átmeneti időszakról, így közgazdászaik egyelőre nem is dolgoztak ki előrejelzést arról, milyen következményekkel járna az úgynevezett kemény Brexit. „Attól tartunk ugyanis, hogy ebben az esetben megtorpanhat a gazdasági növekedés, különösen az Egyesült Királyságban, de az euróövezetben is” – mondta a valutaalap igazgatóhelyettese a Reutersnek.
Az IMF úgy véli, a javuló kilátások jó lehetőséget biztosítanak a költségvetési tartalékok feltöltéséhez, a gazdaság növekedési és sokkelnyelő kapacitásának megerősítéséhez, a költségvetési hiány leépítéséhez. A különösen eladósodott gazdaságok számára ez azért is fontos lenne, mert várhatóan emelkedni fognak a kamatszintek.
Gyorsul a magyar GDP-bővülés
Az IMF az idei magyar növekedési prognózisát 0,3 százalékponttal 3,2 százalékra emelte az áprilisi 2,9 százalékról. A jövő évi előrejelzést 3-ról 3,4 százalékra, a 2019-est 2,6-ről 2,8 százalékra javította. A belföldi kereslet idén 1,4, jövőre 3,5, 2019-ben pedig 2,7 százalékkal növekszik majd; a tavaszi prognózisban 3,1, 3, illetve 2,2 százalékos növekedés szerepelt. Az IMF az idénre 2,5, jövőre 3,2, 2019-ben pedig 3 százalékos inflációt vár; az áprilisihoz képest az idein nem változtatott, a 2018-ast és a 2019-re 0,1 százalékponttal csökkentette. A munkanélküliségi ráta a tavalyi 5,1 százalék után az idén 4,4 százalék, jövőre és 2019-ben pedig 4,3 százalék lesz az áprilisival megegyező becslés szerint. Az IMF nem változtatott a GDP-arányos költségvetési hiányra vonatkozó előrejelzésén sem: az idénre és jövőre 2,6, 2019-re pedig 2,3 százalékot jósol. A GDP-arányos államadósságra vonatkozó előrejelzést viszont csökkentették: az ideit 0,4 százalékponttal 72,9, a 2018-ast 0,6 százalékponttal 71,3, a 2019-est 0,7 százalékponttal 70,2 százalékra. A folyó fizetési mérleg többlete az idén a GDP 4,8, jövőre 4,2, 2019-ben 3,2 százaléka lesz Magyarországon, ami az áprilisi prognózisnak sorrendben 1,1, 1,3 és 1,0 százalékpontos megemelése. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.