BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energiacégek a szezon nyertesei

Végéhez közeledik az őszi gyorsjelentési szezon Európában is. A győztest már kihirdették: az energiacégek utcahosszal nyertek az ingatlan-, és az IT-vállalkozások előtt.

Magukhoz tértek az energiacégek a két évvel ezelőtt kapott ársokkból. A szektor európai szereplői a Bloomberg összeállítása szerint sikeresen levezényelték az elengedhetetlen költségcsökkentési programokat, és hatékonyabb működési struktúrát vettek fel. Mindez már a tőzsdei árfolyamokon és a profitadatokon is meglátszik. A Stoxx gáz- és olajipari indexében szereplő társaságok egy részvényre eső átlagos nyeresége (EPS) a negyedévben 54 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben a JPMorgan Chase összesítése szerint az európai tőzsdecégek adózott eredménye 9 százalékkal volt magasabb a 2016 őszén mértnél. Az Egyesült Államokban csak 6 százalékos pluszt mértek. Mindkét kontinensen az energiaszektor szerepelt kiemelkedően. Ezt nem számítva Európában 5, Amerikában 4 százalékra jönne ki az átlagos profitbővülés. Nem lógott ki a sorból a magyar Elmű-Émász tulajdonosa, a német RWE csoport sem, amely kedden 9,3 százalékkal magasabb nyereségről adott számot az első három negyedévet illetően. A kiigazított EBITDA 4,18 milliárd euró volt, a Reuters konszenzusa ennél 50 millióval volt pesszimistább. Az adózott eredmény 2,22 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 11 millióval. A jelentős javulás hátterében a szolgáltatói és a kereskedelmi üzletág áll, de a nukleáris üzemanyagok adójának visszatérítése is besegített. A kilenchavi árbevétel 2,5 százalékkal 32,39 milliárd euróra nőtt. Az esseniek megerősítették idei profitvárakozásaikat, a kiigazított tiszta profitot az 1–1,3 milliárd eurós sáv felső részére teszik.

A gyorsjelentésnél nagyobb publicitást kapott az a próbaper, amelyet egy perui gazda indított az RWE ellen, arra hivatkozva, hogy a világ egyik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátójaként ismert német cég nagymértékben hozzájárul a globális felmelegedéshez, ami viszont az Andok fennsíkján gazdálkodó Saul Luciano Lliuya életét nehezíti meg. A farmer az olvadás okozta áradások elleni védelemre eddig 6384 dollárt költött, ezt és a még szükséges 17 ezer dollárt vasalná be a németeken. Dávid és Góliát harcában az első részsikert a farmer könyvelhette el, ugyanis a hammi bíróság – felülírva az első fokon eljáró esseni döntést – úgy rendelkezett, hogy le kell folytatni az eljárást.

Az energiaszektorhoz képest az európai telekom ágazat a profitrangsor alsó harmadában végzett, az EPS 6 százalékos növekedése szerénynek mondható. A mobilszolgáltatók körében piacvezető képviselőjük, a brit Vodafone mindent megtett, hogy szépítsen az összképen: a szeptemberrel zárult fél évben EBITDA-ja 14 százalékkal 7,4 milliárd euróra nőtt. Forgalma eközben 4,1 százalékkal 23,1 milliárd euróra mérséklődött, az egymilliárdos kiesést a holland Vodafone-érdekeltség eladása magyarázza. Fél év alatt ötmilliárd euróval 32 milliárdra sikerült leszorítani a mobilszolgáltató adósságállományát. A cég a dolgok internete (IoT) szolgáltatások és az adatforgalom felfutásával, illetve a folyamatos költségcsökkentésekkel indokolta, hogy megduplázza az üzleti év egészére vonatkozó profitkilátásait, így az EBITDA megközelítheti a 15 milliárd eurót. A Vittorio Colao vezérigazgató által közölt jó hírekre 4,1 százalékkal erősödött a Vodafone árfolyama.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.