Javult Magyarország külső pénzügyi pozíciója szeptemberben az előző hónapokhoz képest – közölte a jegybank tegnap. Ennek oka, hogy a fizetési mérleg számottevő többletet mutat az európai uniós tőkejuttatások mérséklődése ellenére is. A folyó fizetési mérleg aktívuma a harmadik negyedév utolsó hónapjában 407 millió euróval 606 millió euróra nőtt az augusztusihoz mérve, miközben az uniós átutalások 79 millió euróval elmaradtak az előző havitól, és 262 millió eurót tettek ki. A külső pénzügyi pozíció mérésére a folyó mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből számított, úgynevezett fizetési képesség a külfölddel szemben 328 millió euróval 867 millió euróra javult az augusztusi 539 millióról, és jelentősen gyarapodott a júliusi alacsony, 14 millió euróhoz képest.
A fizetési mérleg többletének emelkedéséhez az áruforgalomhoz kötődő bevételek 506 millió eurós többlete járult hozzá a legnagyobb mértékben az augusztusi 22 millió eurós, illetve a júliusi 139 millió
eurós deficitet követően. Az idegenforgalmi bevételek aktívuma alig változott, a júliusival megegyezően 337 millió euró volt szeptemberben az előző havi 341 millió után. Az egyéb szolgáltatások exporttöbblete csupán 13 millió euróval haladta meg az augusztusit, de 259 millió eurós összege jelentősen elmaradt a júliusi 346 millió eurótól. A befektetések után kivont jövedelmek havi összege is szűk sávban szóródott a harmadik negyedév három hónapja alatt, szeptemberben is 712 millió eurót tett ki, alig egymillióval tért el az előző havitól, és csak hárommillió euróval volt kevesebb a júliusinál.
A Magyar Nemzeti Bank előzetes statisztikai mérlegében azt is jelezte, hogy októberben sem emelkedtek számottevően az állam likvid tartalékai, az úgynevezett kincstári egységes számla egyenlege 1080,6 milliárd forintot tett ki. Az egyenleg szeptemberben 1074,7 milliárd forint volt. Októberben a forintban nyilvántartott tartalékok összege több mint 702 milliárd volt a szeptemberi, csaknem 596 milliárddal szemben, a devizában lévő állomány közel százmilliárd forinttal csökkent. Októberben esett a bankrendszer forintlikviditása, ami elsősorban a hitelintézeti egynapos és három hónapos betétek átlagállományának csökkenésében tükröződik. A forgalomban lévő készpénz átlagállománya tovább emelkedett a múlt hónapban. A külföldi követelések átlagos állománya is nagyobb lett a szeptemberinél. Az egynapos bankközi kamatláb októberben végig a kamatfolyosó alján volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.