Ahhoz, hogy megfelelő pénzügyi döntéseket hozzunk, megfelelő pénzügyi ismeretekkel és információval kell rendelkeznünk. Ezt szeretnénk rendszerbe foglalni – mondta Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium Pénzügyekért felelős államtitkára. – Nemcsak a válságok mutatják meg, hogy nem vagyunk kellően tudatosak, hanem a felmérések is – tette hozzá, kiemelve, az OECD jelentéséből is kiderül, hogy sokan nem alkalmazzák pénzügyi ismereteiket. Hangsúlyozta: a magyar pénzügyi kultúrában hiányzik az előrelátás és a tudatos tervezés.
A magyar állam egyik legfontosabb célkitűzése a hosszú távú öngondoskodás ösztönzése. Az önkéntes pénztárak száma csökkent, mert konszolidálták a piacot a hatékonyabb működés érdekében. Az önkéntes nyugdíjpénztárak bevételéről Hornung elmondta, pozitív meglepetéssel fogadták, hogy a bevételeik nőttek, ez azt jelenti, hogy a magyar lakosság keresi ezeket a megtakarítási lehetőségeket. A másik nagy megtakarítási lehetőség az önsegélyező pénztárak. Ezeknek a számai is javuló tendenciát mutatnak.
A minisztérium továbbá fontosnak tartja, hogy a különböző formákban előforduló pénzügyi tudatossággal foglalkozó szervezeteket egységesítsék és az edukációt is fejlesszék. „Ennek érdekében alkottuk meg azt a stratégiát, amely hosszú távon összefogja a pénzügyi edukációt. Ez egy hétéves program, melynek keretében átülteti a tudatosságot a fiatal generációnak, amely a program fő célcsoportja” – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy természetesen az idősebb korosztályt is megszólítják. További cél az, hogy a tudatos fogyasztással elkerüljék azokat a válsághelyzeteket, amelyek az elmúlt években kialakultak, és cél az is, hogy csökkenjen a készpénzhasználat, ami a gazdaság fehéredésében segít – zárta előadását Hornung Ágnes, az NGM államtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.