BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A munkaerőhiány is megdobja a beruházásokat

Nettó értékben is növekszik már a vállalati hitelpiac, az MNB augusztusban 7 százalékot mért, s akár 10 százalék is lehet a bővülés idén. Ez azt jelenti, hogy a vállalati hitelállomány az év végére bizonyosan meghaladja a 6000 milliárd forintot – jelentette ki Szabados Richárd, az Erste vállalatiüzletág-igazgatója.

A Magyar Nemzeti Bank Növekedési hitelprogramja egyértelműen hatással van a piacra, ma már minden kkv – függetlenül kockázati profiljától – felső szintként fogadja el az NHP-nál megszokott 2,5 százalékos teljes költséget – mondta Szabados Richárd, aki szerint a jelenlegi kamatkörnyezetben az ügyfelek széles köre finanszírozható ebben a sávban. A szakember szerint a vállalati hitelek növekedésének zömét a nagyvállalati és a projektfinanszírozás adja – ez magyarázza azt, hogy a kihelyezések eltolódtak a devizahitelek felé. Új keresletet gerjeszt a munkaerőhiány: sokan azért kezdenek beruházásokba, mert dolgozó híján fontossá vált a korábbi gyártóbázis korszerűsítése.

Az Erste 2015-ös tervei szerint a 300 milliárd forintos vállalati hitelállományt 2022-ig 700 milliárd forintra kell emelni. Most 415 milliárdnál tartanak, s év végére 473 milliárdos állomány kihelyezése látszik teljesíthetőnek, ami csaknem 25 százalékos növekedést jelent. Az idei 93 milliárd forintos prognosztizált állománynövekedéshez Szabados szerint 173 milliárdos új hitelkihelyezésre van szükség. A pénzintézet egy év alatt 5 százalékkal, 6300-ra tudta növelni vállalati ügyfelei számát, ám miután az üzletági forgalom 20 százalékkal nőtt, látható, hogy a meglévő ügyfelek is sokkal aktívabban bankolnak.

Az üzletágvezető szerint az Erste nem 2022-ben, hanem már 2020-ban a harmadik legnagyobb vállalati bank lehet Magyarországon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.