Ritkán látható árfolyammozgásoknak lehettünk tanúi a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elkülönített részvénykategóriájában az elmúlt hónapokban. A szeptember 19-i hitelezői megállapodást követő napokban előbb 15 forintról 29 forintig húzták az Est Mediát, és csak a limit parancsolt megálljt a napi emelkedéseknek. Kisebb korrekció után majd egy hónapig 18 forint és 28 forint között sávozott a részvény. A 30 forintos lélektani szintet október 22-én törte át, aztán a hónap végétől már szinte függőlegesre váltott a grafikon, s a kurzus meg sem állt 80 forintig, ezzel éves csúcsra futott november 6-án. A lelkesedés alábbhagyott, s múlt szerdán már 65 forinton kereskedtek a papírral.
Az aznapi zárás után kiadott közlemény szerint a bíróság a csődegyezséget jóváhagyta és a csődeljárást befejezetté nyilvánította. Apró gond, hogy a Fővárosi Törvényszék végzése még nem jogerős, ennek ellenére másnap 10 forintos réssel, plusz 15,38 százalékkal, 75 forinton nyitott a papír, de a pénteki zárás már 56 forinton érte.
S hogy mit támogatott az Est Media Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság „cs. a.” szep-
tember 19-re összehívott hitelezői tárgyalásán az összesen 24 005
szavazatból 21 253 szavazatot képviselő hitelező? Nos, a csődeljárás során benyújtott és nyilvántartásba vett hitelezői igény mindösszesen 1,201 milliárd forint, továbbá a társasággal szemben 91 millió forint összegű, moratórium alá nem eső követelés áll fenn.
Az aláírt és a bíróság által jóváhagyott megállapodás szerint a moratórium alá nem eső tartozásait eszközeinek értékesítéséből fedezi a társaság, illetve azok egy részét, egy 11,2 millió forintos követelést tőkekonverzió útján rendezi, melynek során a jogosultak új kibocsátású, 0,78 forint névértékű, „A” sorozatú törzsrészvényeket kapnak. Összesen 14,38 millió törzsrészvényt bocsátanak ki – névértéken.
Mivel a társaság a likvid eszközeinek értékesítéséből származó összeget a moratórium alá nem eső tartozások és a csődeljárás költségeinek a kiegyenlítésére fordítja, egyéb aktív vagyona pedig elhanyagolható mértékű, ezért a hitelezők csődeljárásban nyilvántartásba vett követelésállományát részvénykibocsátással rendezi. A hitelezők elengedik követelésük járulékait, valamint a tőkeösszeg 97,45 százalékát. Az így fennmaradó 2,55 százalékot, amely a jelenleg nyilvántartásba vett követelések figyelembevételével 30,62 millió forintnak felel meg, névértéken konvertálják tőkévé. Így a hitelezők részére összesen 39,26 millió darab, egyenként 0,78 forint névértékű, 0,78 forint kibocsátási értékű, „A” sorozatú törzsrészvényt bocsátanak ki.
A csődegyezség nyomán a társaság kötelezettségállománya megszűnik, ideértve a 2014-es 3,2 milliárd tőkeösszegű kötvénykibocsátásból eredő kötelezettségállományt is. Így a június 30-i állapot szerinti mínusz 4,42 milliárd forint mértékű saját tőkéje pozitív tartományba, az előzetes számítások szerint 60 millió forint körüli értékre emelkedik, és eléri a felemelt, az előzetes számítások szerint mintegy 81,3 millió forintos jegyzett tőke kétharmadát, azaz a törvény által előírt saját tőke/jegyzett tőke arány is helyreáll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.