Kikövezett, de rázós úton halad az E.On: a német energiaszolgáltató az első három negyedévet a tavalyinál egy százalékkal alacsonyabb, 27,9 milliárd eurós bevétellel zárta, viszont egyszeri tételektől szűrt eredménye 965 millió euróra nőtt az egy évvel korábbi 641 millióhoz képest. Johannes Teyssen vezérigazgató szerint könnyedén teljesíthető az üzleti évre kitűzött 1,20–1,45 milliárd euró közötti kiigazított, adózott eredménycél. Tartják az EBIT-re tett 2,8–3,1 milliárd euró közötti idei becslésüket is.
Az első kilenc hónapra 1,75 eurós egy részvényre eső nyereséget (EPS) könyvelhettek el. Közleményében a vezérigazgató megerősítette, hogy az idei üzleti évre tervezett 30 centes osztalékot megkapják a részvényesek, a jövő évtől pedig – szektortársaikat követve – emelik az adózott eredményből kifizetendő osztalék arányát, és a szintjét 65 százalékra lövik be. Korábban ez 50 százalék volt. Nagy könnyebbség, hogy az év elejéhez képest 25 százalékkal 19,7 milliárd euróra nyomták le a cégcsoport nettó adósságállományát, valamint az is, hogy a cégóriás az idén befizette a rá eső 10,29 milliárd eurót az atomerőművek leszerelésével összefüggésben létrehozott hulladékkezelési és fellépő kockázatokat kezelő szövetségi alapba, s ezzel letudta kötelezettségét. A kedvező hírek a tőzsdén is éreztették hatásukat: a kurzus 1,7 százalékos erősödéssel reagált a gyorsjelentésre, ami akár elhanyagolható is lehet, ha az év eleje óta bekövetkezett 61 százalékos ugrást vesszük alapul.
Az energiaszolgáltatónál egyébként jelentős változások várhatók, a 42,5 ezer főt foglalkoztató E.On hosszú távú stratégiáját márciusban ismertetik majd. Az üzletmenetet érintő kockázati tényezők azonban ezután is fennállnak. Teyssen közülük az első helyen a brit piacot emelte ki, amely a Brexit következményeként jelentősen átalakulhat. Marc Spieker, az E.On pénzügyi vezetője ehhez hozzátette, hogy csak az idén már 200 ezer brit fogyasztót veszítettek, és résen kell lenniük, mert az SSE (a korábbi Scottish and Southern Energy) és a német Innogy helyi érdekeltségének, az Npowernek a tervezett fúziója miatt tovább romolhatnak a pozícióik. Az SSE–Npower-duó 13,5 millió háztartási ügyfelével az áram- és gázszolgáltatói piac 22,5 százalékát uralná, az E.Onnak 12 százaléka van – írja a BBC. A helyzetet nehezíti, hogy a briteknél a lakossági tarifákra hatósági ársapkát húztak, és ezzel lefelé terelik a versenyt. A másik gond a kiszámíthatatlanság, mivel a brit fogyasztók akár havonta válthatnak szolgáltatót, ha kedvezőbb árat találnak. Az E.On vezére az alacsony kamatkörnyezetet és az éleződő árversenyt nevezte meg kiemelt kockázati tényezőként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.