A mérlegnek mindig két serpenyője van – mondta a Világgazdaságnak Sándor Dávid, a KBC vezető elemzője. A Graphisoft Park esetében az egyikbe olyan pozitívumok kerülnek, mint a korábban becsültnél gyorsabban benépesülő új ingatlanok, az optimistábbá váló bevételvárakozások, továbbá a szabályozott ingatlanbefektetési társasági (SZIT) státus miatti magasabb osztalékfizetési lehetőség és a nettó eszközérték, amelyek alapján felértékelődési potenciál lehet a régiós ingatlancégek profittermeléséhez képest relatíve alulárazott papírban. A másik serpenyőben ott találjuk az egyre nyilvánvalóbb költségnyomást, a csökkenő 2017-es EBITDA-várakozást, a budapesti irodapiac telítődését, s azt is, hogy az egyik tulajdonos, a Hold Alapkezelő hosszú idő után jelentősebb mennyiségű részvényt adott el.
Sándor Dávid emlékeztetett, hogy a Graphisoft a múlt héten a harmadik negyedévi stabil növekedésről számolt be. Továbbra is 100 százalékos a kihasználtság, ráadásul a 2500 négyzetméteres új startup épületet is igen magas, 90 százalékos kihasználtsággal adták át júliusban, míg korábban 80 százalékon állt a foglaltság. Bár a költségek is híztak, az EBITDA 10 százalékkal került feljebb, új negyedéves csúcsra érve. A költségek emelkedése miatt ugyan az egész éves EBITDA-várakozást lefelé módosította a menedzsment, ám az adózott eredményre vonatkozó várakozás szinten maradt a SZIT-té alakulás adóelőnyei miatt.
A KBC felülvizsgálta a tranzakciós hozamokon alapuló értékelési modelljét, s a fair érték becslését minimálisan, 3965 forintról 4040 forintra emelte. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a menedzsment 19,3 eurós (közel 6 ezer forintos) papíronkénti nettóeszközérték-becslést határozott meg a legutóbbi jelentésben, ami érdemben magasabb a KBC reálisérték-feltételezésénél.
Az elemző szerint a fair érték becslésére az irodapiaci hozamszintek változása, illetve a forint/euró árfolyam mozgása is nagy hatással lehet. A KBC konzervatív módon továbbra is 6,75 százalékos irodapiaci hozammal kalkulál, készülve arra, hogy a kockázatmentes hozamkörnyezet emelkedhet majd az előttünk álló években. A forint erősödése szintén negatívan befolyásolná az értékbecslést, két irányból is. Egyrészt az euróban kifejezett nettó eszközérték forintosítása során, másrészt a zömmel forintban felmerülő költségek miatt.
Véleményük szerint a részvényt továbbra is érdemes tartani, bár a mostani árfolyamszintekről már nem látszik akkora felértékelődési potenciál, hogy új belépési pontként tekintsenek a papírra. Mivel a SZIT-státusz előírja az eredmény legalább 90 százalékának osztalék formájában történő kifizetését, ezért a KBC emelte korábbi osztalékvárakozását, így jövőre papíronként akár 100 forintos osztalékot is elképzelhetőnek tart. Az is tény azonban, hogy a Hold Alapkezelő elmúlt hetekben látott részvényeladásai elbizonytalanítóan hatnak, mert fontos tulajdonos épített le 1,2 százaléknyit a pozíciójából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.