Várhatóan felülmúlja még a válság előtt elindított ingatlanfejlesztési láz csaknem évtizedes rekordját is az idei beruházások összesített volumene – mondta a Világgazdaságnak az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke, Takács Ernő, akit az építőipar első háromnegyed éves teljesítményét tükröző, tegnap közzétett KSH-gyorsjelentés kapcsán kerestünk meg. Az IFK elnöke hangsúlyozta: pozitívum, hogy az ágazat minden nehézség ellenére képes volt a kapacitását növelni.
2017 szeptemberében az építőipari termelés volumene 23,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi – alacsony – bázist. Az épületek építése 22,9 százalékkal, az egyéb építményeké 25,4 százalékkal növekedett. Ez igencsak fontos jelzés a jövőre nézve, hiszen a következő év nagy kérdése az lesz, hogy az építőipar képes-e még a jelenleginél is nagyobb növekedésre – jegyezte meg a szakember. Az építőipari szerződésállomány dinamikus bővülése ugyanis azt jelzi, hogy erre továbbra is szükség lesz. A konjunktúrához minden körülmény adott, a piaci klíma jó, a makrogazdasági adatok ugyancsak, a vállalkozások bővülnek, a szállodaipar rekordévet zár, növekszik a fogyasztás, ergo a piacon újabb és újabb projektekre van és lesz kereslet. Mindenekelőtt az irodaépítések volumenének további növekedése várható, és a lakásépítések is folyamatosan indulnak.
A lezárt ingatlanbefektetési tranzakciók idei értéke meghaladja a kétmilliárd eurót – hangsúlyozta Takács Ernő. A KSH kimutatása szerint a III. negyedévben az építőipar termelői árai 5,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva, az épületépítés átlagon felül, csaknem 10 százalékkal drágult. Az ingatlanfejlesztők pontosan érzékelik a termelői árak növekedését, de az egyes projektek végszámlája üzleti titok, ezért az ágazati árváltozás összegzése is csak becslésre épülhet, egyes piaci szereplők szerint óvatos becslésre.
A KSH építőipari jelentésének sarokszámai szerint a megkötött új szerződések volumene az előző évihez képest 130 százalékkal emelkedett, az épületek építésére kötött szerződéseké 46,6, az egyéb építményeké 211,7 százalékkal nőtt. 2017 egészére jellemzően 25 százalék körüli növekedést várnak az építőipar teljesítményében, ahol a legutóbbi statisztikák ismét kiugró, 34 ezer fős bővülést mutatnak az előző év azonos időszakához képest. Így már 317 ezren dolgoznak a szektorban – mutatott rá közleményében a TakarékBank elemzője, Horváth András. Hozzátette: az összlétszám még elmarad a válság előtti 330 ezrestől, de a gépesítés foka jóval magasabb a mostani építőiparban, mint tíz éve volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.