Az előrejelzések szerint az uniós tejtermelés 2018-ban 1,5 százalékkal nő, emiatt az EU-ban sokan csökkentik a termelést. Ezt a magyar tejszektorban semmi esetre sem kellene követni, inkább a fogyasztás növekedését lenne jó ösztönözni – jelentette ki előadásában Mélykuti Tibor, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Szerinte e téren Magyarországnak nagy tartalékai vannak, hiszen míg például Finnországban vagy Hollandiában az egy főre jutó éves tejfogyasztás meghaladja a 400 litert, addig nálunk csupán 160-165 liter.
A terméktanács fontos feladatának nevezte a tisztességtelen piaci szereplők jelenlétének csökkentését. Mint mondta, a fogyasztókat megtévesztő imitátumok miatt több bejelentés érkezett az élelmiszerlánc-biztonsági hatósághoz, és léptek a szabályozás folyamatos szigorításáért is. Ez egyébként uniós szinten is fontos téma, az Európai Bizottság például nemrég tiltotta meg a szójatermékeknél a tej szó használatát.
Mélykuti szerint a magyar tejágazatot 2016-ban a 63 milliárd forintos támogatás mentette meg a csődtől, ezért kellett az európai tejtermelő országokhoz képest kevésbé csökkenteni a termelést. Az elnök az idei – 3-3 milliárd forint uniós és nemzeti forrásból érkező – kivételes alkalmazkodási támogatás kifizetését, illetve a tejkilogrammonként 55 forintot jelentő támogatás teljes, valamint az egyedenként 102 ezer forint körüli tehéntámogatás 65 százalékos előlegének kifizetését is segítségként említette. Ezeknél is többet jelentene azonban a nyerstej-árak magasan tartása, hogy a költségeket fedezzék.
A szakmaközi szervezet fontosnak tartja a GMO-mentes tejtermelés pozícióinak erősítését, ezért – a már meglévő szálastakarmány-támogatáson túl – literenként 3 forintos támogatásért lobbizik az agrártárcánál. Annak érdekében is javaslatokkal bombázza az agrártárcát, hogy a friss tej áfájának csökkentése után a folyadéktejpiac túlnyomó részét kitevő UHT- és ESL-tejeknél is csökkenjen a forgalmi adó, valamint a túró, a vaj, a tejföl és a félkemény sajtok áfáját is csökkentsék.
A világpiacon intenzíven nőtt a kereslet a tejzsír iránt, emiatt Nyugat-Európában már fajtaváltáson gondolkodnak – jelentette ki Juhász Anikó, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) főigazgatója. Cél a hosszabb ideig termelésben tartható, a betegségekkel szemben kevésbé érzékeny fajták tartása és természetesen a nagyobb zsírtartalmú tej. Magyarországon a tej beltartalmi értékeinek javítása érdekében a takarmányozási technológiákon is módosítani kell. Ezt a termelés fenntarthatósági szempontjai is indokolják, ilyen például az ammóniakibocsátás csökkentésének kényszere – hangsúlyozta a főigazgató.
Az idén januártól júliusig a tej- és tejtermékexport 36, az import pedig 23 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest – mondta Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. vezérigazgatója. A 300 millió liter nyers tejen kívül a sajt és a túró kivitele jelentős. A vezérigazgató szerint a magyar agrár- és élelmiszer-gazdaság szereplőinek nemcsak termékexportban érdemes gondolkodniuk, hanem technológiák külpiaci értékesítésében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.