A Világgazdaság elemzői konszenzusának megfelelően, éves alapon 3,6 százalékkal bővült a magyar gazdaság a harmadik negyedévben a nyers adatok szerint. Szezonálisan és naptárhatással igazítva 3,8 százalék volt a növekedés, míg negyedéves alapon 0,8 százalékos, áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentésében. Ennek alapján 2017 első kilenc hónapjában 3,7 százalékos GDP-növekedéssel kalkulálhatunk az előző év azonos időszakához képest. A KSH közlése szerint a növekedéshez legnagyobb mértékben a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá.
A mostani közzététel során 1995-től kezdődően revizionálták a nyers adatokat. Ennek alapján a KSH 2014 óta átlagosan 0,2 százalékponttal magasabb GDP-t állapított meg a korábbi méréshez képest. Módszertani változás lehet a háttérben, de az adatok jellemzően felfele módosulása közelebb vitt minket a 4 százalékos GDP-növekedéshez – válaszolta Virovácz Péter, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője, amikor a Világgazdaság a revízió hatásairól kérdezte. Az elemző kiemelte a naptárhatás szerepét is, mivel az idén a harmadik negyedévben eggyel kevesebb munkanap volt, mint 2016-ban, ami szintén jelentős eltérést okozott a felpörgő gazdaság miatt. Ezt jól mutatja a nyers és az igazított adatok közötti 0,2 százalékpontos eltérés.
Már a KSH iparra vonatkozó részadatai is bővülést mutattak a harmadik negyedévre, és még erőteljesebb lehet az utolsó idei negyedév gyorsulása. Az eddigi emelkedésben jelentős szerepe volt az építőiparnak, hiszen a családi otthonteremtési program egyre inkább kiteljesedik, nő a lakásépítési engedélyek száma, ez jelentkezik az ágazat eredményeiben is. Jól szerepelt a járműipar is, a mezőgazdaság azonban szerényebb eredményeket ért el – értékelte az adatokat Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
A fogyasztási dinamika, a lakás- és irodaátadási hullám, az EU-források és más állami beruházások felfutása, az új autóipari kapacitások és az új feldolgozóipari beruházások következtében az év végéig gyorsuló gazdaságra számít a TakarékBank elemzője, Suppan Gergely, aki jövőre felfelé mutató kockázatokat lát. A kilátások ugyanis évtizedek óta nem voltak ilyen kedvezők, de a munkaerőhiány korlátot szabhat a bővülésnek.
Jelentős az európai konjunktúra szerepe is. A fő húzóerőnek tekintett német gazdaság bővülése a harmadik negyedévben a piaci konszenzusnál gyorsabb, 2,3 százalékos volt. A régiós versenytársak növekedési üteme a lengyel, a cseh, illetve a román esetben is meghaladta a várakozásokat – vélik a CIB Bank elemzői. Kedvező, hogy a harmadik negyedévben már gyorsult a magyar gazdaság növekedési üteme a második negyedéves 3,3 százalékhoz képest. A régiós növekedési statisztikák ugyanakkor azt sugallják, hogy a térség többi országa jobban tud profitálni az általános európai fellendülésből – tette hozzá Nyeste Orsolya, az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője. A régiós versenytársak közül kimagaslott a 8,6 százalékos román növekedési adat, amely ebben a negyedévben még a gyorsan fejlődő Kínáét is lepipálta (6,8 százalék).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.