Az egy főre jutó bruttó hazai össztermék, vásárlóerő-paritás alapján a világ leggazdagabb országának Luxemburg számít. Az ország népessége 629 ezer fő, az egy emberre jutó GDP pedig 134 753 USA-dollár. Luxemburg a magas jövedelmi szintjéről és az alacsony munkanélküliségi rátájáról ismert. A Világgazdasági Fórum szerint magas GDP-je mögött az áll, hogy a lakosság méretéhez képest nagyon sokan dolgoznak az országban. A szomszédos nyugat-európai országokból rengetegen dolgoznak Luxemburgban. A fejlett infrastruktúra és a munkaerőpiac magas értékei vonzzák a befektetéseket és a nagy külföldi cégeket.
Az ázsiai törpeállam úgy tudta magát felküzdeni a második helyre, hogy gazdaságából hiányoznak a természeti erőforrások. Az 5 866 407 fős országban egy lakosra 116 486 dollár jut a GDP-ből. A globális pénzügyi szolgáltató cégek egyik központjának számít. Szingapúrban a feldolgozó és szolgáltatóiparban is magasak a fizetések. Az elektronika, a biotechnológia és a vegyipar számít az ország fő exportcikkének. Csúcsminőségű infrastruktúrája és alacsony adói rendkívül vonzóak a külföldi cégek számára.
Írország legnagyobb erőssége az alacsony társasági adók, amik vonzzák a sok milliárd dolláros cégeket. Ez nagyban hozzájárul az ország GDP-jéhez, ezen keresztül pedig az emberek életszínvonalához. Írország stabilitását a turizmus, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar mellett a szolgáltatási szektor is biztosítja. A call centerek, a jogi szolgáltatók, a könyvelőcégek és a tőzsdeügyeletek rendkívül sokat adnak Írország gazdasági erejéhez. Népessége 4 953 494 fő, az egy főre jutó GDP pedig 106 455 dollár.
A 2 899 617 fős ország 50 évvel ezelőtt még csak egy kis halászati iparral rendelkezett. Katar innen indulva rohamtempóban kezdett felvirágozni. 1997-ben elkezdte hatalmas mennyiségben exportálni a nyersolajat Japánba és Spanyolországba, a 2000-es években pedig terjeszkedett az egész világon. 15 évvel és 14 földgázerőművel később a GDP-je 30 milliárd dollárról 200 milliárd dollár fölé emelkedett. Ebből az egy lakosra jutó rész 93 521 dollár. Oroszországot és Iránt követően Katar rendelkezik a világ harmadik legnagyobb földgáztartalékával.
A jogilag Nagy-Britanniához tartozó, több mint száz szigetből álló ország valószínűleg fel sem kerülne a térképre, ha nem ez lenne a világ egyik legkedveltebb pénzügyi paradicsoma. Az állam bevételei is főleg ebből a tevékenységből származik, 65 ezer lakosára eső GDP (85 192 dollár) így kifejezetten magas. Újabban pedig a kriptovaluták világában is egyre felsőbb polcokra kerülnek.
Norvégia köztudottan a legmagasabb életszínvonallal rendelkező ország a Földön. Fejlett oktatási és társadalombiztosítási rendszere, valamint egészségügyi ellátásával első helyen áll a humán fejlettségi indexen. Az 5,5 milliós ország gazdasága a földgáz- és kőolajexporton nyugszik. Norvégia egy főre jutó GDP-je 79 201 dollár.
Svájcot tartják a Föld egyik legboldogabb és legegészségesebb nemzetének. 8 675 923 fős lakosságát német, francia és olasz ajkú polgárok alkotják. A fix valutaértékkel és stabil gazdasággal rendelkező Svájcot nagyra értékelik a befektetők. Számukra is a pénzük számára Svájc egy biztonságos menedék, ahol rendkívül jövedelmező üzleteket lehet kötni. Svájc feldolgozóipara a világ élvonalában van, szinte minden ország ide hozza az aranyát megmunkálásra. A GDP támasza a magas minőségű feldolgozott termékek, például az ékszerek, gyógyszerek, bútorok és lakberendezési tárgyak. Ne felejtsük el a híres svájci csokoládét sem. Az ország egy főre jutó GDP-je 77 324 dollár.
A Kínához tartozó volt portugál gyarmat szerencsejátékból és turizmusból képes magát igen jól eltartani. Olyannyira, hogy a vásárlóerő-paritás alapján számolt GDP-je még a vele szinte szimbiózisban létező Hong Kongét is felülmúlja: a világbank alapján ez 2021-ben összesen 73 802 dollár volt egy főre nézve.
A karib-tengeri szigetcsoport Bermudához hasonlóan elsősorban kevés lakosának és annál nagyobb pénzügyi hálózatának köszönhetően került az elit klubba. A kevesebb, mint 70 ezer fős ország GDP-jének több mint felét a pénzügyi szolgáltatások és a turizmus adja. Rengeteg offshore céget és kétes eredetű vagyont menekítettek ide az évtizedek során, amelynek köszönhetően az egy főre jutó állami vagyon már eléri a 72 481 dollárt. Előszeretettel utaztak a szigetekre „üzletelni” a ma már szankciókkal sújtott orosz oligarchák is.
A világ legnagyobb gazdasága képes arra, hogy több mint 331 és fél milliós lakossága mellett is a top tízbe kerüljön ezen a listán. Az egy lakosra jutó GDP vásárlóerő-paritás alapján 69 287 dollár. Erőforrásokban gazdag területével és erős vásárlóerejével nehéz versenyre kelni az Egyesült Államokkal. Rengeteg tehetséges embert vonz az országban rejlő lehetőségek.
A majdnem 10 millió lakosú Emírségek az 1700-as évek végétől az 1930-as évekig főként a gyöngyhalászatból tartotta fenn magát. A gyöngybúvárkodásból sokan tudtak meggazdagodni, majd az aprócska települések helyén felemelkedtek a világ legfényűzőbb üdülőhelyei. Az 1950-es évektől, az olaj felfedezésével kiéleződött a piaci verseny, ami további fejlődésre sarkallta az országot. Az egy főre jutó GDP itt 66 619 dollár.
Brunei 1984-ben nyerte el a függetlenségét Nagy-Britanniától és gyorsan a világ egyik leggazdagabb nemzetévé vált. Az országban minden hatalom a Szultán kezében összpontosul a katonaságtól kezdve a gazdaságig. Az oktatás és az orvosi ellátás ingyenes az országban, az írni-olvasni tudok aránya 97 százalékos. Brunei Ázsiában a második legboldogabb országának számít Szingapúr mögött, annak ellenére, hogy a lakosság nagyobb része szegénységben él. Az ország államadóssága 2018-ban a GDP-jének mindössze a 2,4 százaléka volt. Az egy főre jutó GDP 66 619 dollár.
A ma már szintén Kínához csatolt – az utóbbi években egyre kevésbé szabadabb – városállam gazdasági erejét nem kell külön bemutatni. Tőzsdéje a világ egyik legnagyobbja, de ezen felül is a technológiai és a pénzügyi fejlett világ egyik zászlóshajója, még ha mostanában veszít is vonzerejéből. Annak ellenére is képviselteti magát a listán, hogy a többi hasonló méretű államhoz képest óriási, csaknem 7 és fél milliós lakossággal rendelkezik. Az egy főre jutó GDP PPP itt 65 972 dollár volt tavaly.
Dánia gazdasága rendkívül összetett és sok forrásból építkezik a GDP-je. Európa egyik legversenyképesebb gazdaságának számít. Építőipari termékeket, gyógyászati eszközöket, élelmiszert és energiát exportál elsősorban. Energiaexportja kőolajból és a szélturbinákból tevődik össze. 5 818 550 fős lakosság mellett az egy főre jutó GDP 64 651 dollár.
Hollandia számít világ legversenyképesebb gazdaságának. Feldolgozóipara és kereskedelmi központ szerepe kiváló alapot ad a gazdasági fejlődésének. A világ egyik legjobban kereső nemzete a holland. 17 milliós lakossága és 63 766 dolláros egy főre jutó GDP-je van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.