A Nemzetközi Valutaalap (IMF) első alkalommal publikált Global Debt Monitor (Globális Adósságmonitor) című jelentésében 190 ország államadósságát, valamint az országok cégeinek és magánszemélyeinek adósságát összesítette.
A GDP-arányos adósság a pandémia első évében minden korábbinál nagyobb ütemben, 29 százalékponttal emelkedett, a 2021-es visszaesést pedig a járvány utáni gazdasági fellendülés támogatta
– közölték.
Az adatok arról tanúskodnak, hogy jelentősen emelkedik az eladósodottság a világon. A pénzügyi válság előtti évben, 2007-ben a teljes globális adósság a világgazdaság éves kibocsátásának 195 százalékán állt.
A washingtoni székhelyű intézmény adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok és magánháztartások tartozásai 2021-ben 6 százalékponttal 153 százalékra mérséklődtek, a vizsgált 190 ország GDP-arányos államadóssága pedig átlagosan 4 százalékponttal 96 százalékpontra esett, ami évtizedek óta a legnagyobb ilyen mértékű csökkenés. Az adósság GDP-arányos változása régiónként eltérő képet mutatott. A fejlett országokban mind az államnál, mind a háztartásoknál 5 százalékpontos zsugorodást mért az IMF, és hasonló mértékű volt a visszaesés a feltörekvő piacokon is, Kína kivételével.
Az alacsony jövedelmű országokban ezzel ellentétes folyamatok zajlottak, és elsősorban a magánadósság növekedése miatt a GDP 88 százalékára emelkedett az adósság.
Az IMF szerint aggodalomra ad okot, hogy a feltörekvő piaci országok negyedének és az alacsony jövedelmű országok több mint 60 százalékának okoz gondot az adósság törlesztése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.