Ha a várakozásoknak megfelelően meleg, napos lesz a nyár, 2-2,5 százalékkal is bővülhet idén a magyar sörpiac – mondta a Világgazdaságnak a Magyar Sörgyártók Szövetségének (MSSZ) igazgatója. Schillinger Attila hangsúlyozta: az időjárás minden évben jelentős hatást gyakorol a sörfogyasztásra, a hőségriadóktól sem mentes tikkasztó forróság éppúgy befolyásolja az éves eredményt, mint a hűvös, esős nyár. Mint mondta, a fesztiválok és a sportesemények mellett a gasztronómia is egyre inkább élénkíti a fogyasztást.
Ahogy a hagyományos nagy sörnemzeteknél, mint a csehek, a németek, az osztrákok vagy a belgák, úgy idehaza is egyre elterjedtebb a sörkülönlegességek és az ízletes falatok izgalmas párosítása. Az MSSZ első embere arra számít, hogy idén 10-12 százalékkal növekedve tovább erősödik a drágább, prémium- és szuperprémium sörök kategóriája. Szerinte ez összefügg a GDP-növekedéssel, az első negyedében ugyanis 4,1 százalékkal nőtt a magyar gazdaság, így a háztartásoknál is több marad, az emberek jobban megengedhetik maguknak a minőségi söröket.
Schillinger Attila felidézte, tavaly összesen 6,7 millió hektoliter sört értékesített a négy vezető hazai sörgyártó: a Borsodi, a Dreher, a Heineken Hungária, a Pécsi Sörfőzde, valamint a magyar piachoz importsöreivel hozzájáruló Carlsberg Hungary. Kiemelte, hogy a hazai fogyasztás ugyanúgy 6,1 millió hektoliter volt, mint 2015-ben. Az export pedig azért ugorhatott meg 40 százalékkal, mert a legnagyobb magyar gyárak is külföldi tulajdonban vannak, és a külpiaci eredményekben realizálódhatott, hogy az anyacég más tagországait is részben Sopronból, Kőbányáról vagy éppen Bőcsről látta el. A söriparban közvetlenül foglalkoztatott 1700 ember állása hosszú távon biztosítottnak látszik az igazgató szerint, és az ágazat teljes értékláncában dolgozó 24 ezer fő megélhetése sem kerül veszélybe, ha nem esik vissza drámaian a kisvendéglők és kocsmák forgalma. Schillinger úgy látja, az elmúlt évek trendjének megfelelően a vezető sörgyárak hozzájárulása az államkasszához idén tovább nőhet. Az MSSZ-tagok már tavaly is 72,5 milliárd forintot fizettek be a költségvetésbe, ebből 42 milliárdot jövedéki adó formájában.
Ezzel összefüggésben – üzemmérettől függetlenül – komoly gondot okoz a sörgyártóknak az MSSZ igazgatója szerint, hogy ma Magyarországon egy egységnyi sör árának 42 százaléka adó. A költségvetés a hazai sörgyártók által megtermelt GDP 83 százalékát vonja el különböző adók és járulékok formájában, míg más iparágakban ez az elvonás 50 százalék körüli. Az ágazat szereplői abban bíznak, hogy a kormány kiterjeszti a csapolt sörre is a kedvezményes étkezőhelyi áfát. Mint ismert, idén az éttermi fogyasztás forgalmi adója 27-ről 18 százalékra csökkent, jövőre pedig 5 százalékra mérséklődik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.