Magyarországon 2015-ben 4817 háziorvos dolgozott. Az ezredfordulón még 5159 praxis volt, vagyis tizenöt év alatt 6,6 százalékos volt a csökkenés. Ma a háziorvosi praxisok között 352, a fogorvosiak között pedig 284 tartósan betöltetlen – ez derül ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adataiból. Településtípusok szerint a háziorvosi rendelők területi megoszlása hasonló a népesség megoszlásához: ötödük Budapesten, felük a többi városban, háromtizedük községekben praktizál – írja a Központi Statisztikai Hivatal elemzése.
Csak a városokban dolgozó háziorvosok száma nőtt 2000 óta, átlagosan 9,6 százalékkal. A budapesti rendelők száma 5,8 százalékkal szaporodott meg az utóbbi 16 évben. A kisebb településeken, falvakban dolgozó orvosok száma viszont negyedével kevesebb lett. A háziorvosok leterheltségre panaszkodnak. A betegforgalom 2000 óta jelentősen nőtt, a rendelőkben egy háziorvos átlagosan negyedével több esetet látott el 2015-ben, mint az ezredfordulón. A betegek között 36 százalékkal nőtt a hatvanévesek vagy annál idősebbek száma: míg 1981-ben a hatvan év felettiek száma 1,8 millió fő volt, addig 2016-ban már 2,5 millió.
A másik ok, amiért egyre többet kell dolgozniuk a háziorvosoknak, hogy a 2010-ben gyógyító háziorvosok egyhatoda már nem dolgozik a praxisában. A praxiselhagyók 75 százaléka kiszállt az alapellátásból, 25 százaléka pedig elhunyt. Ha az orvosok korfáját nézzük, a praktizáló orvosok 44 százaléka elmúlt hatvanéves, 11 százaléka pedig már a hetvenedik életévét is betöltötte. 26 százalékuk ötven év alatti, és alig 9 százalékuk negyven évnél fiatalabb.
A praxisok kiürüléséről Papp Magor, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet Alapellátási Igazgatósága háziorvos-modellprogramjának szakmai vezetője egy előadásában azt mondta, jelenleg több mint 440 ezer embernek nincs állandó háziorvosa, vagyis ennyi beteg nem jut megfelelő ellátáshoz. Ha nem változik a helyzet, 2025-re a betöltetlen praxisokhoz tartozó betegszám megduplázódhat. Tehát akár 900 ezer ember maradhat háziorvos nélkül.
Papp Magor szerint a következő tíz évben évente legalább 250-300 új háziorvosra lenne szükség, 2016-ban viszont csak 120 orvos tett háziorvostan-szakvizsgát Magyarországon.
Itt hiányzik a legtöbb doktor
A legnagyobb gond Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Somogy és Tolna megyében van. Ezekben a megyékben 10 százalék felett van a tartósan betöltetlen praxisok száma. 2011-hez képest a legnagyobb változás Somogy megyében történt, ahol megtízszereződött az üresen álló háziorvosi helyek száma. Míg 2011-ben a háziorvosi praxisok 0,9 százaléka volt betöltetlen, 2016-ra már 10,4 százalékuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.