A belföldön eladott, földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló, földrajzi jelzéssel ellátott (OFJ) borok értékesítési ára csaknem 6 százalékkal, 23,2 ezer forintra nőtt hektoliterenként január és április között az előző év azonos időszakához viszonyítva. A fehér OFJ-borok feldolgozói értékesítési ára csaknem 15 százalékkal, 21,1 ezer forintra nőtt, a vörös- és rozéboroké 1 százalékkal, 26,5 ezer forintra csökkent.
Az exportált, földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatti, földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára csaknem 24 százalékkal, azaz hektoliterenként 27,2 ezer forintra, az OFJ-fehérboroké 17 százalékkal, 23,6 ezer forintra, a szintén oltalom alatti, földrajzi jelzéssel ellátott vörös- és rozéboroké pedig 31 százalékkal, 27,1 ezer forintra nőtt.
Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott (OEM) borok közül a tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára 8 százalékkal, hektoliterenként 95,7 ezer forintra emelkedett, a szintén OEM-es vörös- és rozéborok közül az egriek értékesítési átlagára hektónként 45,5 ezer forint volt, vagyis itt nem történt számottevő változás. A villányi borok hektoliterre vetített átlagára csaknem 9 százalékkal, 68 ezer forintra nőtt.
Az exportban a tokaji fehérborok értékesítési átlagára 61,4 ezer forint volt, csaknem 4 százalékkal emelkedett hektoliterenként 2021. január–április között az egy évvel korábbihoz képest. Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott egri vörös- és rozéborok átlagára 10 százalékkal, 53,2 ezer forintra nőtt.
A KSH adatai szerint Magyarország pezsgő nélkül számolt bor-külkereskedelmi egyenlege mennyiségben és értékben is pozitív volt az idei első két hónapban, de csökkent: mennyiségben 31, értékben pedig 7 százalékkal volt kisebb, mint az előző év hasonló időszakában. A borexport mennyiségben 31 százalékkal, 135,7 ezer hektoliterre, értékben 10 százalékkal, 2,1 milliárd forintra mérséklődött.
A magyar borexport kétharmadát tette ki a lédig, vagyis a palackozás nélkül, folyóborként értékesített ital, de ezek exportja is csökkent 39 százalékkal, 89,2 ezer hektoliterre, a kivitel értéke pedig 24 százalékkal, 4,9 milliárd forintra esett. A KSH adatai szerint Magyarország borimportja a 2021. január–februári időszakban 7,8 ezer hektoliterre csökkent az egy évvel korábbihoz képest, 98 százaléka palackos kiszerelésű volt. Összértéke, 34 százalékkal csökkenve, 0,4 milliárd forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.