A számvevők közölték: 2005-től kezdve a szél- és a napenergia előállítása erőteljes növekedést mutatott, 2014 óta azonban lassulás tapasztalható.
Ajánlásuk szerint az Európai Bizottságnak sürgetnie kell a tagállamokat, hogy támogassák a további fejlesztéseket. Véleményük szerint a beruházások fokozásához alapvetően fontos az új megújulóenergia-kapacitások aukciók útján történő kiosztása, az ajánlati ár meghatározása, valamint a zöld gazdaságban való állampolgári részvétel ösztönzése. Ezenkívül tovább kell javítani a megújulóenergia-piacon való részvétel körülményeit, így például a korlátozó jellegű területrendezési szabályok eltörlésével és az adminisztratív eljárások idejének csökkentésével.
Megállapították, hogy a tagállamok fele már 2017-ben megközelítette a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban 2020-ra kitűzött nemzeti céljait, de arra figyelmeztettek, hogy több tagállamnak további erőfeszítéseket kell tennie a 2020-as célok teljesítéséhez.
Az Európai Unió célja, hogy 2020 végére a villamos energia, a fűtés és hűtés, valamint a közlekedés terén felhasznált energia egyötödét megújuló energiaforrásokból állítsa elő. Az unióban 2005 és 2017 között megkétszereződött – mintegy 15 százalékról közel 31 százalékra emelkedett – a megújuló energiaforrások villamosenergia-termelésen belüli részaránya. Jelenleg a megújuló villamos energia zömét szélenergiából és fotovoltaikus napenergiából állítják elő. Ezek csökkenő költsége egyre versenyképesebbé teszik őket a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.