A tiszai vízszennyezés már több mint másfél évtizede fennáll: 2004 óta jelentős mennyiségű növényi uszadékkal kevert PET-palackot és egyéb kommunális hulladékot szállít a víz hazánkba. A hulladék a Felső-Tisza területén jellemzően a csapadékos időjárást követően kialakuló árhullámmal érkezik Ukrajnából, a Szamoson és a Krasznán Romániából, valamint ritkábban a Bodrogon és a Hernád folyón Szlovákiából.
A probléma felszámolását nehezíti, hogy az általában a folyópartokon, medrekben, ár- és hullámtereken illegálisan lerakott hulladékot már egy kisebb árhullám is képes magával ragadni
– nyilatkozta a Világgazdaságnak Siklós Gabriella, Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője. Ez a hulladékmennyiség a hazai folyószakaszokon is kiegészül a folyópartokon hagyott illegális hulladékkal. A szennyezés intenzitását a szakemberek az adott szelvényen percenként áthaladó palackok számával határozzák meg:
az elmúlt tizenöt év alatt negyven esetben volt ötven palack vagy azt meghaladó intenzitású szennyezés a Tiszán, a csúcsérték pedig elérte a percenkénti 300-500 palackot is.
A környezetpusztítás felszámolása azért számít kihívásnak, mert hazánk a Tisza folyó alvízi országa, a szennyezés kiküszöbölése elsődlegesen a szennyezés létrejöttének megelőzésével a felvízi szomszédainknál lenne kezelhető – mondta Siklós.
Viszont Ukrajnában szinte egyáltalán nincs szervezett hulladékkezelés, így amíg a felvízi országok nem oldják meg a problémát helyben, addig az nálunk sem szűnhet meg. Ezt tovább súlyosbítják a hazai illegális lerakások.
A szennyezés felszámolására költött összeget Siklós szerint nehéz számszerűsíteni. A szennyezés felszámolására 2018-ban az OVF megtervezett hat kárelhárítási helyszínt a régióban, ezek fele meg is valósult, és milliárdos összegeket emésztett fel. Ráadásul a szemétnek a vízről és a hullámtérről való begyűjtését kiegészíti számos olyan tevékenység, mint a válogatás és elhelyezés, előkészítés esetleges újrahasznosításra, amely szintén növeli a költségeket.
Jelentős az a hulladékmennyiség, amely a vízfolyások mentén a hullámtéren szétszóródik és elterül, és amelyet nemegyszer hetekkel, hónapokkal a terület megfelelő kiszáradása után gyűjtenek össze, ahogy a Kiskörei vízlépcsőnél is hónapokig tart a hulladékszedés.
Az egy-egy év többszöri árhullámaiból származó szemetet gyakran még a következő évben is gyűjtik a vízlépcső felvizéről. Bár van olyan része a hulladéknak, amely nem számít szemétnek: a szennyezés nagy arányban tartalmaz uszadékfát és egyéb növényi maradékot is, amelyet a válogatás után részben hasznosítanak.
A probléma megoldása az országok közötti együttműködés lehet: jelenleg minden egyes szennyezés esetében a magyar és az ukrán elnök felveszi a kapcsolatot, információkat cserélnek
– mondta Siklós. Az ukrán partner teljesen nyitottan és együttműködően viszonyul a problémához. Hiszen amíg nem tudják helyben, szervezetten megoldani a hulladékkezelést, és felszámolni az illegális lerakásokat, legalább néhány magyar akcióban segítenek a hazai szakembereknek az árhullám levonulása után.
Hazánkban többféle környezetvédelmi kezdeményezés célozza a tiszai szennyezés megszüntetését, ilyen a Klímavédelmi Akcióterv keretében működő Tisztítsuk meg az országot projekt. Számos magán- és közcélú kezdeményezéssel (közéjük tartozik például a PET Kupa) folyamatosan szerveznek kiegészítő akciókat a területileg illetékes vízügyi igazgatóságok támogatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.