A NAK keddi közleménye szerint az éves meggytermés 60-90 ezer tonna között ingadozik. A magyarországi éves meggyfogyasztás 15 ezer tonnára tehető, ennek mintegy 30 százalékát fogyasztja frissen a lakosság. Rámutattak arra, hogy az elmúlt években ugyan erősödött a frisspiaci fogyasztás, ám továbbra is a meggybefőtt a legkedveltebb a vásárlók körében.
Kiemelték, hogy Magyarország az Európai Unió (EU) egyik meghatározó meggytermelője, Lengyelország után a második helyen áll. Az országban megtermelt jó minőségű meggy mintegy 80 százalékát exportálják:
a korábbi évek adatai alapján 20-25 ezer tonna friss meggyként, 38-45 ezer tonna meggybefőttként, 4-6 ezer tonna pedig fagyasztott meggyként kerül a külpiacokra.
Az ország legjelentősebb célpiaca Németország, az elmúlt három évben friss meggyből 9-11 ezer tonna, fagyasztott meggyből 3,5-4 ezer tonna, konzervmeggyből pedig 25-27 ezer tonna került a német piacra.
Az MTI érdeklődésére közölték:
az ültetvények száma és területe az észak-alföldi régióban – azon belül döntően Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – a legnagyobb, 2678 hektár, ugyanakkor itt a legkisebb, 2,91 hektár az ültetvények mérete.
Dél-Alföld és Közép-Magyarország – elsősorban Bács-Kiskun és Pest megye meggyültetvényeinek köszönhetően – egyaránt 15 százalékkal részesedik a felmért meggyterületből, majd az észak-magyarországi régió következik a sorban, 12 százalékos részesedésével.
A testület korábbi felmérése szerint a legnagyobb területen Érdi bőtermő, Újfehértói fürtös, Debreceni bőtermő és Kántorjánosi fajtákat termesztenek – tették hozzá.
A felmérés során összesen két piacon árult, feltételezhetően hazai eredetű földieperben, illetve a Tesco spanyol eredetű primőr termékében egyáltalán nem volt kimutatható növényvédő szer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.