BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Segítség a szőlőtermelőknek

Rendkívüli borkészletfelmérést és minden szőlőfajtát érintő termésbecslést hajt végre a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, s közzétesz egy szabványos szerződésmintát. Ezzel is aktív szerepet kíván vállalni a piaci egyensúly megteremtésében.

Eredményesnek ítélte a piaci feszültségek megelőzésére hozott 2017-es intézkedéseit a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT), ezért idén is elő kívánja segíteni a kereslet és a kínálat összehangolását. A szakmaközi szervezet tapasztalatai szerint a más mezőgazdasági ágazatokhoz képest kevésbé integrált szőlő-bor ágazatban a szőlőtermelők java része csak a szüreti időszakban kerül kapcsolatba a felvásárlói oldallal, amikor is a kellő piaci információk hiányában gyakran az indokoltnál alacsonyabb áron értékesíti a termést. De az információhiány a felvásárlókra is jellemző, és nehezíti a helyzetüket. Például

sokszor hiába keresnek egy adott szőlőfajtát, nem tudják, hogy az hol és kinél áll rendelkezésre a megfelelő minőségben és mennyiségben.

Miután a HNT 2014-ben a szőlő-bor ágazat szakmaközi szervezetévé vált, jogot nyert arra, hogy különböző intézkedéseket hozzon a borszőlőpiac átláthatóbbá tétele, valamint a termelők és felvásárlók közti együttműködés elősegítése érdekében – emlékeztet a köztestület.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Mint emlékezetes, tavaly azoknak a szőlőtermelőknek, borászatoknak és felvásárlóknak, akik tíz tonna feletti mennyiségben állítottak elő vagy vásároltak fel borszőlőt, szerződésben, nyilvános árajánlatban vagy a HNT által megadott képlet alapján kellett meghatározniuk az árat.

Az elmúlt évi, illetve 2018-ra tervezett intézkedések közvetlen célja, hogy a szőlőtermelők legkésőbb a szüret kezdetére már tudják, hogy kinek és milyen feltételekkel értékesíthetik a szőlőt, a borászatok pedig az igényeik szerinti fajtákat a kellő időben és mennyiségben legyenek képesek beszerezni.

A keresleti-kínálati viszonyok felmérése és a szüreti időszakra vonatkozó árprognózis megalapozása érdekében a HNT egy rendkívüli borkészletfelmérés, valamint egy országos, minden szőlőfajtára kiterjedő termésbecslés végrehajtásáról is döntött. Az elmúlt évhez hasonlóan a piacszervezési intézkedés része egy olyan szabványos szerződésminta közzététele, amely a termelő és a felvásárló jogait és kötelezettségeit is rögzíti. A HNT szerint ez méltányos keretrendszert biztosít a rövid és a hosszabb távú együttműködéshez is.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.