Idén a Beruházás Előkészítési Alap jogcímcsoportból különít el forrásokat a kormány az öntözési célt szolgáló fejlesztések előkészítésére, 2020 és 2030 között pedig a fejlesztések előkészítési és tervezési fázisához, valamint kivitelezéséhez évente legfeljebb 17 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít – derül ki a hazai vízgazdálkodás öntözési célt szolgáló fejlesztési javaslatairól szóló kormányhatározatból.
A belügyminiszter és az agrárminiszter október 31-i határidővel kapott feladatokat a kabinettől: egyebek mellett azt, hogy tegyenek javaslatot az öntözési célt szolgáló fejlesztések megvalósításának sorrendjére, ütemezésére és finanszírozási igényére. El kell készíteniük a vízi létesítmények – beleértve a vízgazdálkodási társulatok, az önkormányzatok, a gazdálkodó szervek tulajdonában lévő, illetve a közcélú művek – kataszterét. Fel kell mérniük az öntözési célra felhasználható, meglévő rendszerek eredményes működtetését gátló infrastrukturális, eszköz- és humánerőforrás-hiányt, és javaslatot kell tenniük a megszüntetésére, valamint a hosszú távra szóló öntözési vízjogi engedély feltételrendszerére – mindezeket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közreműködésével. Az agrárminiszternek pedig – ahogyan azt korábban Nagy István tárcavezető a Világgazdaságnak elmondta – ki kell dolgoznia az öntözési ügynökség koncepcióját.
A NAK felmérése szerint még a legaszályosabb években is csupán a mezőgazdasági területek 2 százalékát – mintegy 80 ezer hektárt – öntözik Magyarországon, ami az uniós átlag negyede. A kormányzati tervek szerint ezt kellene húsz éven belül legalább egymillió hektárra emelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.