A fogyasztás csökkenése együtt jár a kereslet lanyhulásával, ami a termelés mérséklődését okozza. Ezért fontos a fogyasztás ösztönzése, hogy a káposzta a tudatos, a hazai terméket kereső fogyasztók látókörébe kerüljön, hiszen a káposztafélék egészségesek, élettani szempontból fontos tápanyagokat tartalmaznak.
A fejes és a vörös káposzta magyarországi külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2017-ben:
Az idei év első fél évében a behozatal 15 százalékkal, 1,91 ezer tonnára csökkent.
A káposzta termesztésében lényegesen elkülönül a korai vagy primőr, illetve a szabadföldi termesztési mód, ennek megfelelően számottevő eltérés mutatkozik a termelői árban is.
Az idei évben a Budapesti Nagybani Piacon a 16. héten jelent meg a primőr fehér fejes káposzta, a tavalyinál 38 százalékkal magasabb áron. Ez a kilónkénti 450 forintos kezdőár az akkor még kapható 2017-es betakarítású 77 forintos árnál lényegesen magasabb volt.
Néhány héttel később, a 22. héten jelent meg a kínálatban a primőr vörös káposzta, amelynek piacra lépési ára 280 forint volt, ez 8 százalékkal volt magasabb az előző évinél, a párhuzamosan értékesített 2017-es terméknél pedig 33 százalékkal volt drágább.
A primőr fehér fejes káposzta ára az előző évihez képest 26 százalékkal, kilónként 260 forintra emelkedett. A primőr termék kifutása után a szabadföldi fehér fejes káposzta ára 77 százalékkal, 173 forintra nőtt.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.