Az Egyesült Államok fővárosa rettegve várja az amerikai elnökválasztás végét, attól tartanak, hogy erőszakra kerül sor, ha az emberek egy része elégedetlen lesz az eredménnyel. Ezért már pénteken megkezdték a biztonsági intézkedéseket, amelyek a szavazás alatt is folytatódnak. A Pennsylvania Avenue-n, ahol a Fehér Ház is található, bedeszkázzák az irodaépületek és boltok üvegablakait és kirakatait. Az emberek is óvatosak, az általában nyüzsgő városban szinte alig volt hétfőn forgalom.
A főváros riadókészültségben van, mert a washingtoniak fejében még élénken élnek a 2021. január 6-án történtek emlékei, amikor dühös tömeg tört be a kongresszus épületébe, hogy megakadályozza Joe Biden győzelmének hitelesítését.
Fél évvel korábban a Black Lives Matter tüntetések során is károkat okoztak a belváros sok üzletében, emlékeztetett a Deutsche Welle helyszíni tudósításában.
A város vezetői, valamint a helyi és a szövetségi biztonsági szervek is fogadkoznak, hogy ezúttal garantálni fogják a biztonságot. A 3300 washingtoni rendőr 12 órás műszakokban dolgozik, hogy
elég egyenruhás legyen a város minden egyes utcáján
– ígérte Pamela A. Smith rendőrfőnök.
Brooke Pinto demokrata washingtoni tanácsos is a biztonságot nevezte az első számú prioritásnak. „Erőszakot vagy rombolást nem tűrünk el” – nyilatkozta a Washington Postnak.
Ráadásul kedden a városban lesz Kamala Harris demokrata elnökjelölt és jelenlegi alelnök, aki a választási eredményváróját az alma materében, a Howard Egyetemen tartja. Az egyetem szomszédságában munkások fémkerítést állítottak fel, folyamatos a rendőri jelenlét.
A bárok és az éttermek már hétfőn bezártak, az egyetemen sem sokan tartózkodnak, mivel november 4-n és 5-n online oktatást hirdettek.az internetre helyezték át. (Donald Trump a választások éjszakáját a floridai West Palm Beachen tölti majd, nem messze Mar-a-Lago rezidenciájától.)
A belvárostól pár utcányira már nincsenek látszólag háborús állapotok, a bárok, üzletek és éttermek a 14th Streeten ugyanúgy nyitva tartottak kedden is, mint minden „normális” napon.
A helybéliek közül is azok aggódnak inkább, akik a belvárosban laknak. De a többiek is készülnek vésztervvel.
Ha őrültté válnak a dolgok, fogom a macskámat és a barátnőmnél maradok néhány napig a város túlsó szélén
– mondta a Capitol Hill közelében élő 47 éves Christopher.
Elemzők attól tartanak, hogy Donald Trump már a szavazatok összeszámlálása előtt győztesnek hirdeti magát, így készítve elő, hogy az elvakult hívei ne fogadjanak el más eredményt. Ezzel már négy éve is próbálkozott – tudjuk, mi lett a vége.
Most is követeli, hogy jelentsék be a győztest nem sokkal urnazárás után, ami az AP amerikai hírügynökség szerint teljes képtelenség, és részben éppen a republikánusok miatt. Két úgynevezett csatatér államban ugyanis ők nem voltak hajlandóak módosítani a választási törvényt, ami lassítja a szavazást.
Ráadásul egyetlen dolog van, amiben minden szakértő egyetért: az, hogy az
a választási eredmény rettentően szoros lesz, a lényeg ezért nem a gyorsaság, hanem a pontosság.
„Nincs ebben semmi alávalóság” – nyilatkozta a hírügynökségnek Rick Hasen, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem jogászprofesszora. „A hosszabb idő az eljárás integritásának védelmét szolgálja” – tette hozzá.
Trump követelése ráadásul azt sem veszi figyelembe, hogy hat időzóna van az Egyesült Államokban a keleti parttól Hawaii szigetéig. Ráadásul nem csupán elnök személyéről, hanem a szövetségi és állami törvényhozás tagjairól, valamint helyi tisztségviselőkről, sőt, több államban az abortuszjogokról is szavaznak, így esetenként több tucat verseny eredményét kell eldönteni. Ezért tart tovább az Egyesült Államokban a szavazatok összeszámlálása, mint sok más országban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.