Magas árakkal indult az év a hazai burgonya piacán. A drágulás már az előző év második felében megkezdődött, miután sem a hazai, sem az európai uniós termésmennyiség nem alakult valami fényesen. Kecskés Gábor, az Országos Burgonyaszövetség és Terméktanács elnöke a Magyar Időknek elmondta:
Nemcsak a burgonya, hanem szinte minden szántóföldi zöldség esetében jelentős kieséssel zárhatták a tavalyi szezont a termelők. Sem a szárazság, sem a hirtelen lezúduló eső nem tett jót a növényeknek, a hozamok alaposan elmaradtak a várt szinttől.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentése alapján január első hetében fajtától függően 140 forint és 275 forint között mozgott a hazai burgonya ára a Budapesti Nagybani Piacon. Egy évvel korábban az árak 80 forint és 165 forint körül alakultak.
A sárgarépa ára is nagyot nőtt, a tavalyi 95 forint után 2019 első hetében 250 forintra drágult, a petrezselyem pedig a 375 forintos szintről egy év alatt 900 forintra emelkedett.
Kecskés Gábor szerint a burgonyaárakat a februárban várható afrikai import megjelenése sem viheti lejjebb. Egyrészt nem érkezhet számolatlanul a burgonya Afrikából az Európai Unióba, másrészt a beszállított mennyiség is nagy keresletre tart számot a közösségben. A magasabb felvásárlási áraknak nyilvánvalóan örülnek a gazdálkodók, ám mindez csupán az alacsonyabb hozamok okozta veszteség kompenzálására elég a terméktanács elnöke szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarországon a burgonya termőterülete és termése csökkent az elmúlt években: a vetésterület nyolc százalékkal, 13,5 ezer hektárra zsugorodott 2018-ban az egy esztendővel korábbihoz képest.
Novemberben 4,4 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A zöldségfélék ára 38 százalékkal emelkedett tavaly novemberben. A paradicsom ára 12, a vöröshagymáé 69 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.