Az elmúlt évben az élő sertés átlagára – szokatlan ingadozások mellett – 11 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2017-ben, de az is igaz, hogy a magyar átlagár egész évben ismét meghaladta az uniós szintet – vázolta a tavalyi alaphelyzetet húsvét előtti sajtótájékoztatóján Éder Tamás, a nagyobb húsfeldolgozókat tömörítő szakmai szervezet elnöke. Ráadásul az EU-átlagár csaknem három éve szinte folyamatosan sokkal magasabb, mint a világpiacon jelentős tényezőként szereplő országok árai, vagyis a magyar húsiparnak a nemzetközi versenytársak nagy többségénél drágább alapanyagból kell dolgoznia – szögezte le.
Bár az elmúlt évben olcsóbb lett az élő sertés, a húsimport nőtt, nyomás alatt tartva a frisshús-piacot.
Az afrikai sertéspestis (ASP) miatt kiesett az exportpiacok majdnem harmada, amit csak az év utolsó negyedében sikerült kiváltani volumenben, de értékben nem.
Éves szinten viszont a húsfeldolgozásban és -tartósításban mért export mennyisége 8,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel azelőtt. Ennek hatására a Magyar Húsiparosok Szövetségének adatai szerint a megfigyelt húsrészek átadási árai 2–10 százalékkal csökkentek.
A kiesett exportáru egy része belföldön kelt el, így a hazai értékesítés mennyisége 9,8 százalékkal nőtt.
A húságazat tavalyi kibocsátása a baromfiiparéval együtt meghaladta a 820 milliárd forintot, ezen belül a húsfeldolgozás és -tartósítás 292 milliárd, a hús- és baromfihús-készítmények gyártása pedig 192 milliárd forint volt.
A teljes cikk a szerdai Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.