BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól jött az eső, de még kell a csapadék

Nagyon várták a zöldségtermelők is a péntekre beharangozott és meg is érkezett esőt, pedig az eddigi aszály egyelőre nem okoz különösebb gondot.

Nagyon várták a zöldségtermelők is a péntekre beharangozott és meg is érkezett esőt, pedig az eddigi aszály egyelőre nem okoz különösebb gondot – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.

Április első feléig gyökérzöldségek (csaknem 5 ezer hektár), hagymafélék (2 ezer hektár) és zöldborsó (mintegy 20 ezer hektár) került a földbe. A korai vetésű növények mintegy 80 százalékát öntözik – bár a zöldborsónál némileg kisebb ez az arány –, és az aszályt jobban átvészelték, mint az őszi vetésű szántóföldi növények.

Fotó: MTI / Mészáros János

A szabadföldi zöldségek – amelyek közül különösen jelentős a csemegekukorica és a dinnyefélék – vetése, palántázása április közepén kezdődik, nekik kifejezetten jól jött a hét végi eső, de a vetés utáni egy-másfél hétben is szükségük lesz csapadékra, hogy kikeljenek. A termelők sikeressége tehát nagyban múlik a következő egy hónap időjárási viszonyain is – tette hozzá Ledó Ferenc.

Érzékelve a szokásosnál korábbi öntözési igényt, a FruitVeB jelezte elsőként, hogy meg kellene hosszabbítani az öntözési időszakot, amely alatt a gazdálkodók kedvezményesen jutnak öntözővízhez. Ez meg is történt, és a korábbi április 15. helyett már március 1-jén megkezdődött ez az időszak, és szeptember 30. helyett október 31-ig tart.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.