Májusban a sárgadinnyével indul a magyarországi dinnyeszezon. Ma még a francia, spanyol és marokkói sárgadinnyéé a vezető szerep az európai piacon, de hamarosan hazánk is beszáll a versenybe. Magyarországon, miközben a termőterület folyamatosan csökken, a termésátlagok nőnek. Ez főként azért van, mert kiestek a rendszerből a kisebb termelők, a nagyobbak pedig több technológiai fejlesztést is véghezvittek az elmúlt években.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint az idén is tovább csökkenhetett a dinnyetermesztés területe. A tavaszi munkálatok helyzetét górcső alá vevő kimutatás szerint
április közepéig a gazdák mindössze 3648 hektáron irányoztak elő dinnyetermesztéssel kapcsolatos munkálatokat.
Ebből az feltételezhető, hogy legfeljebb négyezer hektáron foglalkozhatnak az idén dinnyével a gazdák, ami nagyarányú csökkenésnek számít – a becslések szerint tavaly zsugorodott a termőterület 5 ezer hektár alá – a kamara becslése 4844 hektárról szól.
Ettől függetlenül a korábbi trendeknek megfelelően a termésmennyiség valószínűleg továbbra sem lesz kevesebb, mivel évről évre nő az egy hektárra eső átlaghozam. A statisztikai adatokból jól látszik, hogy bár folyamatosan csökkent az utóbbi években a termőterület, a termésmennyiség konstans 200 ezer tonna körül van a görögdinnye esetében.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.