Jó hírt kaptak a szüret idején a borászatok, az elmúlt egy-két hétben ugyanis számos esetben váltottak jóváhagyott státuszúra a Vidékfejlesztési programban (VP) benyújtott uniós pályázataik, s ez azóta a többségnél támogatási okirattal is párosult – tudta meg a Világgazdaság. A VP sajátossága azonban, hogy az elnyert összeget még az okirat kiállításáról küldött értesítés után is homály fedi, a piaci várakozások szerint
októberben, novemberben mindenesetre ténylegesen is elkezdődhetnek a kifizetések a 10 milliárd forint keretű felhívásnál.
Nagy a szórás, hiszen családi tulajdonban lévő mikro- és kisvállalkozások ugyanúgy forrásra várnak, mint az ágazat nagyobb, technológiában és tőkeellátottságban is előrébb járó szereplői. Az eddigi tapasztalatok szerint kiemelten népszerű a lehetőség a 100-200 millió forintos éves árbevételi szinten mozgó, öt-tíz főt foglalkoztató termelők körében. Lapunk úgy tudja, a kisebb borászatok 20-40, a nagyobbak pedig akár 150-190 millió forint elnyerésében reménykednek, ami az 50 százalékos támogatási intenzitással számolva 40-80, illetve 300-480 millió forint értékű beruházásokat feltételez.
A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programmal (Ginop) szemben azért előnyös a VP-pályázat, mert a Pest megyei borászatok sincsenek kizárva, az azonban nehezítő körülmény, hogy az előlegfelvétel biztosítékhoz van kötve, ami bankgarancia ugyanúgy lehet, mint jelzálog.
Emiatt arra lehet számítani, hogy csak a nyertesek 8-10 százaléka vesz fel előleget. Az is hátráltathatja a tervezett projekt megvalósítását, hogy mindössze 24 hónap áll rendelkezésre. Tekintve, hogy egyes esetekben a közbeszerzési eljárás lefolytatása akár egy évig is elhúzódhat, ez az idő nem feltétlenül lesz elegendő, ha építési beruházást, például szőlőfeldolgozó vagy palackozóüzemet is tartalmaz a fejlesztés.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.