BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százmilliárdokra számíthatnak a gazdálkodók

Október 16-án indul a mezőgazdasági termelők számára nyújtott agrártámogatások előlegének kifizetése.

Október 16-án indul a mezőgazdasági termelők számára nyújtott agrártámogatások előlegének kifizetése – jelentette be pénteken Mészáros József a Magyar Államkincstár elnöke. Tájékoztatása szerint

már az első héten mintegy 50 ezer gazdaság számíthat az össze számlájára érkezésére, amely nagyjából 50 milliárd forintot fog jelenteni. Előlegként egyébként november 30-ig 240 milliárd forintot fog eljuttatni a gazdáknak az államkincstár.

Nagy István agrárminiszter kiemelte, hogy Magyarország az Európai Unió által engedélyezett legkorábbi időponttól kezdődően kezdi utalni a támogatási előlegeket a gazdáknak.

Fotó: VG / Vémi Zoltán

Hozzátette: az év végéig a közvetlen támogatásokból mintegy 200 milliárd forintot fizetnek ki, míg a Vidékfejlesztési Program egyes terület- és állatalapú támogatásaiból 30 milliárd forint előleg kifizetése indul.

Ezen túl az egységes kérelmekhez kapcsolódóan további 12,3 milliárd forintot kapnak a gazdák.

Mint mondta, ez jelentős segítség és jelentősen hozzájárul versenyképességükhöz A gazdálkodók egyébként összesen 600-700 milliárd forintra számíthatnak.

A Világgazdaság kérdésére az agrárminiszter arról számolt be, hogy a gazdák által június 11-ig beküldött kérelem alig 2 százalékában fordult elő hiba, ami az előző éveknél kedvezőbb arány, vagyis e téren is javuló tendenciát tapasztalnak.

A Közös Agrárpolitika keretében

évente közel 400 milliárd forint uniós forrású közvetlen támogatásra válnak jogosulttá a termelők és ezt az összeget uniós és hazai társfinanszírozásban megvalósuló agrár- és vidékfejlesztési támogatások, nemzeti támogatások és uniós piaci támogatások egészítik ki, így nagyságrendileg a magyar agrárium évente 600-700 milliárd Ft támogatásban részesül.

A támogatási rendszeren belül mind összegszerűségében, mind pedig az érintett termelők száma alapján a közvetlen támogatások, ezen belül is a két meghatározó területalapú támogatás — a SAPS és a zöldítés — a leghangsúlyosabb, hiszen ezek 170 ezer termelőt érintenek.

A 2019. évi területalapú támogatás összege várhatóan 75 ezer forint körül alakul hektáronként.

Magyarország az időjárási viszontagságok miatt idén is jogosult a termelők számára emelt összegű előleget fizetni. Ez azt jelenti, hogy egy minden feltételnek megfelelő gazdálkodó SAPS jogcímen 33 ezer forintra számíthat hektáronként és aki még a zöldítési támogatás előlegére is jogosult, az mintegy 50 ezer forintnyi hektáronkénti kifizetésben részesülhet az idei évben.

Az előlegfizetés másik fontos lábát a Vidékfejlesztési Program keretében működő ökogazdálkodási és agrár-környezetgazdálkodási támogatások jelentik. Itt mintegy 30 milliárd forint összegben számíthatnak a gazdálkodók kifizetésekre. Ezen túlmenően még az egységes kérelmekhez kapcsolódóan kilenc vidékfejlesztési intézkedésnél lesznek még idén kifizetések, összesen 12,3 milliárd forint értékben.

Nagy István kimondottan ambiciózusnak nevezte a közvetlen támogatásokat kiegészítő, nemzeti költségvetésből finanszírozott tej- és húshasznú szarvasmarha ágazatot érintő egyes átmeneti nemzeti támogatási kifizetési terveket, miután ezeket a támogatásokat idén 15 milliárd forint értékben fogják fizetni az érintett termelőknek.

Idén 170 527 darab egységes kérelem érkezett be közel 5 006 812 hektár mezőgazdasági területre. Az Európai Központi Bank által közreadott, 2019. szeptember 30-i hivatalos árfolyam 334,83 forint/euró, ennek alapján kerültek meghatározásra a 2019. évi egységes kérelmekhez kapcsolódó hazai támogatási összegek és megkezdődhet az előlegfizetés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.