A múlt évben növelte belföldi és exportárbevételeit is az állami tulajdonú Grand Tokaj Zrt., nettó forgalma 261 millió forinttal, 2,72 milliárdra emelkedett. Ennél nagyobb mértékben nőtt a cég vesztesége: a 2018-as 563,7 millió forintos deficit után tavaly 950,3 millió forintos negatív eredményt volt kénytelen elkönyvelni. Az elmúlt öt évben nem volt nyereséges éve a cégnek, ez alatt az idő alatt összesen 7,76 milliárd forint veszteséget halmozott fel.
A Grand Tokaj Zrt. – korábbi nevén Tokaj Kereskedőház Zrt. – 1993-ban alakult, és az egyetlen olyan, száz százalékban állami tulajdonban lévő gazdasági társaság, amelynek fő profilja a szőlőtermesztés és -felvásárlás, valamint a borelőállítás. Ebben a minőségében a tokaji borvidék legnagyobb felvásárlója és bortermelője.
A cég a tavalyi évről szóló beszámolójában a 2019-es, illetve a következő évek legnagyobb feladatának borkészletének értékesítését jelölte meg, ezt oly módon kell megtennie, hogy ne torzítsa tovább a tokaji borok piacát, és ne járuljon hozzá az árak csökkenésének folytatódásához. A beszámoló szerint az előző évihez képest javultak az eladósodottsági mutatók. Ennek a beszámoló szerint az az oka, hogy az állam 2018 végén több juttatással megemelte a társaság alaptőkéjét, aminek a cégbírósági bejegyzése csak 2019-ben történt meg, a kötelezettségek csökkenése és a saját tőke növekedése így csak a tavalyi számokban jelenhetett meg.
Az állami tőkejuttatásnak köszönhetően javult a likviditás,
a rövid lejáratú kötelezettségek értéke csökkent, a forgó tőke értéke pedig jelentősen, 184 millióról 5,48 milliárd forintra növekedett.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.