BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb forgalom a vágóhidakon

Csak a sertésvágások száma emelkedett az idei első kilenc hónapban, a többi haszonállatból kevesebb került vágóhídra.

Az állattenyésztésben jelentősebb szerepet játszó haszonállatok közül egyedül a sertéseknél emelkedett a vágóhídi vágások száma 2020 első kilenc hónapjában, míg szarvasmarhából, baromfiból és juhból kevesebb egyed került vágóhídra az előző év hasonló időszakával összemérve – derül ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentéséből. A levágott szarvasmarhák száma 5 százalékkal csökkent, az élősúly 3,9, a hasított súly pedig 4,4 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbinál.

A vizsgált időszakban levágott 3,456 millió sertés 0,9 százalékkal (30 ezer darabbal) több, mint egy évvel korábban.

A sertésvágáson belül az anyakocák vágása az előző év első három negyedévi 71,8 ezerről 24 százalékkal, 54,5 ezer darabra esett vissza.

Fotó: VG – Vémi Zoltán

  • Baromfiból 159,2 millió darabot vágtak 2020 első három negyedévében, 3,1 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. A levágott baromfi 85 százaléka csirke volt, ebből 135 milliót vágtak, 4,5 százalékkal többet, mint 2019. első három negyedévében.
  • Pulykából 5,2 millió darabot vágtak, gyakorlatilag ugyanannyit, mint egy évvel korábban, azonban a súly több mint 2 százalékkal meghaladta a bázisértéket.
  • A liba- és kacsavágásra hatott a madárinfluenza, így ezek erőteljesen – 49 és 35 százalékkal – csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.
  • A magyarországi vágóhidakon levágott juhok száma 28,9 ezer volt 2020 első három negyedévében, ami 18 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. Anyajuhból több mint 4 ezer darabot vágtak. A KSH adatai szerint a juhállomány 1060,5 ezer volt 2019. december 1-én, 48,3 ezerrel, 4 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi létszámnál.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.