A tavaszi lendülettel megérkeztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) paprikavetőmag-teszteredményei is. A szakemberek 23 „tölteni való” étkezési paprika vetőmagjait vizsgálták a Szupermenta-teszten. Két termék esetében gondok adódtak a csírázóképességgel, az ígértnél kevesebb magtömeg és magdarabszám miatt pedig hét esetben kezdeményezi fogyasztóvédelmi eljárás indítását a Nébih az illetékes társhatóság bevonásával.
Nyaranta leginkább a „tölteni való”, ismertebb nevén TV paprikák a népszerűek hazánkban,
így a tavaszi időszakban ezek vetőmagjait tesztelte a Szupermenta.
A szakemberek összesen 23 hazai előállítású, „kis tasakos”, azaz kiskerti vetésre szánt vetőmagot vizsgáltak meg. Íz szempontjából 14 édes, öt csípős, valamint négy, a csomagolási információk alapján nem azonosítható termék került a tesztbe.
A Nébih laboratóriumaiban a szakemberek megvizsgálták, hogy található-e bennük idegen, paprikától eltérő fajú mag, valamint az esetleges GMO-jelenlétet. A Szupermentánál mindig középpontban lévő minőségi mutatók ellenőrzése sem maradt el, ami a vetőmagok esetében a csírázóképesség és a tisztaság vizsgálatát foglalta magában.
Az eredmények alapján két termék csírázóképessége nem érte el a rendeletben előírt százalékot, s mivel éppen ez a vetőmagok egyik legfontosabb tulajdonsága, a hatósági felügyelők kötelezték a forgalmazókat a termékek boltokból történő visszahívására. A teljes körű vizsgálatból a tömegmérés és a magdarabszám vizsgálata sem maradhatott ki, ennek eredményeképp derült ki, hogy hat mintánál a vetőmagok tömege kevesebb volt a csomagoláson feltüntetettnél, egy esetben pedig a tényleges magdarabszám nem felelt meg a jelölésen szereplő adatoknak. A Nébih a problémáról tájékoztatta az érintett vetőmag-forgalmazókat,
a fogyasztóvédelmi hatóságnál pedig eljárás indítását kezdeményezte.
A közlemény szerint a Nébih szakemberei a paprikavetőmagok jelölését is ellenőrizték. Ennek során vizsgálták az alapvető termékinformáció meglétét, a származás feltüntetését, valamint egyéb, a tasakon feltüntetett információknak való megfelelést, például a fajta megnevezését. Szintén ellenőrizték, hogy a vetőmagok a minőséget megóvó és zárt csomagolásban kerülnek-e a vásárlók elé. Megnyugtató, hogy e szempontok szerint mindent rendben találtak az ellenőrök.
A „kedveltségi” vizsgálaton túl a hivatal szakértői pontozással értékelték a legfontosabb minőségi mutató, a csírázóképesség laboratóriumi vizsgálatok során kapott eredményeit.
Így az összesített rangsor ezúttal a hatósági vizsgálat és a „kedveltségi” vizsgálat összesített eredményei alapján született meg.
Az élen holtversenyben a Rédei Kertimag Amy és a Rédei Kertimag Szentesi piacos fajtája végzett. A második helyezést a Rédei Kertimag Fehér kos érte el, a harmadik pedig a Rédei Kertimag Hétvezér F1 lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.