Az idén eddig a termelők több mint 6000 hektár nagyságú területen jelentettek tavaszi fagy miatti kárt, leginkább Bács-Kiskun, Tolna és Csongrád-Csanád megyében.
Ezeknek a károknak közel 60 százaléka gyümölcsösökben, jellemzően kajszi-, őszibarack-, meggy- és almakultúrákban keletkezett.
A kárenyhítési alap segítséget nyújt a fagykárt szenvedett gyümölcstermesztőknek – írja az Agrárminisztérium közleményében.
A tavalyi év nehézségei és az elmúlt hetekben tapasztalt télies időjárás ismételten rávilágít az agrárkár-enyhítési rendszer fontosságára. A rendszer jól vizsgázott: tavaly mintegy 27 ezer hektár gyümölcsöst ért időjárási kár, ami után idén márciusban 6,56 milliárd forintot fizettek ki a gyümölcstermesztéssel foglalkozó gazdálkodóknak.
Az Agrárminisztérium arra biztatja a tavaszi fagykárral leginkább érintett gazdálkodók figyelmét, hogy elektronikusan jelentsék be kárukat a megyei kormányhivataloknak annak érdekében, hogy – az egyéb támogatási feltétel teljesülése esetén – veszteségeiket kompenzálhassák. Az agrártárca a kárbejelentéshez az alábbiakban kíván segíteni.
Tavaszi fagy akkor valósul meg, ha a kockázatviselés helyén a tavaszi időszakban a talajszinttől számított kettő méter magasságban mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékletet mérnek.
Erről a termelő az OMSZ honlapján tájékozódhat.
Az adat helyességét – a termelő ellenkező bizonyításáig – vélelmezni és a kárenyhítési eljárásban kötelezően alkalmazni kell.
A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagynál a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség a károsodással érintett területen bekövetkezik. A kárbejelentés a következő felületen érhető el.
A programmal megnyitják az utat a versenyképességet, a hatékonyságnövelést és a gazdaság dinamizálását szolgáló, értékteremtő fejlesztések előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.