Az idén a kedvezőtlen időjárás, a tavaszi fagyok és a hűvös április miatt késlekedett a spárga betakarítása, a spárgasípok érése lassult – áll az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalójában. A KSH adatai szerint
Magyarországon 1400–1550 hektárról 5600–6700 tonna spárgát takarítottak be az elmúlt években.
Magyarországon a spárgaszezon általában április elejétől június elejéig, közepéig tart.
A hazai spárgafogyasztás alacsony, a termés 95 százalékát külföldre szállítják. A KSH adatai szerint a friss vagy hűtött spárga külkereskedelmi aktívuma 2,24 milliárd forintra nőtt 2020-ban.
A kivitel mennyiségben 17 százalékkal, 2285 tonnára csökkent, míg értékben 5 százalékkal, 2,32 milliárd forintra nőtt.
A magyarországi spárga legnagyobb vásárlói Németország, Svájc és Finnország.
A Budapesti Nagybani Piacon a 15. héten jelent meg a hazai spárga kilogrammonként 2600–2700 forintos termelői áron.
A 16–18. héten a fehér spárgát kilónként 1943, a zöld spárgát pedig 1986 forintért kínálták, egyaránt 18 százalékkal magasabb áron, mint az előző év azonos időszakában.
A bécsi nagybani piacon a magyarországi fehér spárgát a 18. héten kilogrammonként 6–9 euró között kínálták, míg az osztrák termék ára 8,6 euró volt.
Az Európai Unió spárgatermelése 307,4 ezer tonna volt 2020-ban, a németországi termés 117 ezer tonnával az össztermelés 38 százalékát, a spanyolországi 65,1 ezer tonnával a 21, míg az olaszországi 47 ezer tonnával a teljes európai mennyiség 15 százalékát adta.
Az áprilisi hideg idő a kontinensen is kedvezőtlenül hatott a spárgatermelésre, emiatt számos európai országban kisebb a kínálat 2021-ben, ugyanakkor élénk a kereslet, mivel egyre több országban engedélyezik az éttermek újbóli megnyitását.
Az Európai Unió tagországai közül Németországban a legnagyobb az egy főre jutó spárgafogyasztás, a németországi piacfigyelő szolgálat (AMI) adatai szerint az éves átlagos spárgafogyasztás 1,2 kilogramm volt 2020-ban. A fő beszállító országok Spanyolország és Görögország, amelyek együttesen a spárgaimport mintegy 60 százalékát adják. A német fogyasztók a fehér spárgát részesítik előnyben. A vezető termelő régió Alsó-Szászország, 30 ezer tonnát megközelítő volumennel.
A Freshplaza adatai szerint Spanyolországban a zöldspárga-szezon márciusban kezdődött, mintegy három héttel később, mint az előző évben. A szezon kezdete óta a termelés szűkös, a kereslet meghaladta a kínálatot. A spárga vetésterülete csökkent. Spanyolország kisebb termésével is meghatározó az európai piacokon. Olaszországban a fagyok miatt a spárgaszezon késve indult, az árak emelkedtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.