A magyar kormány 2021. december 30-án nyújtotta be a 2023–2027-es időszak agrár-élelmiszeripari támogatásait magában foglaló KAP (Közös Agrárpolitika) stratégiai tervet az Európai Bizottság számára. A stratégiai tervezési munka 2019 nyarán kezdődött, amelyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is aktív szerepet vállalt – közölte a köztestület. A NAK delegált együttműködő szervezetként vett részt a tervezési munkacsoportok tevékenységében, mindemellett
két társadalmasítási kör lebonyolítójaként bevonta az ágazat szereplőit, a kamarai tagokat is a folyamatba.
A tervezés során a kamara – az Agrárminisztériummal összhangban – kiemelten fontosnak tartotta, hogy olyan fórumokat hozzon létre, ahol a NAK tagjai számára lehetőség nyílik véleményük kinyilvánítására és tapasztalataik megosztására, tekintettel arra, hogy ők lesznek a támogatások felhasználói – hívta fel a figyelmet közleményében a kamara.
Mint írták, az eddigi agrártámogatási rendszerrel ellentétben az új stratégiai terv együtt kezeli az I. és II. pilléres forrásokat. A tervezéskor igen pozitív hatása volt a kormány 2021. januári határozatának, amely szerint 2021-től kezdődően rendkívül nagy, az egész unióban egyedülálló mértékű, 80 százalékos nemzeti társfinanszírozást biztosít a vidékfejlesztési forrásokhoz. Ennek és a pillérek közötti átcsoportosításnak köszönhetően
2027-ig az I. pillérben 3400 milliárd forint áll a magyar termelők rendelkezésére,
míg a vidékfejlesztési támogatások esetében 2853 milliárd forint lehívása válik lehetővé 2023-tól, az átmeneti időszakban elérhető mintegy 1500 milliárd forinton túl.
A tervezési folyamat során a NAK és az együttműködő szakmai szervezetek mindent megtettek azért, hogy a hazai agrár-élelmiszeripar jövőjét nagyban meghatározó intézkedések maximálisan a szektor képviselőinek igénye szerint alakuljanak, és ebben a szaktárca is partner volt. A már jól ismert jogcímek mellett a stratégiai tervben számos új beavatkozás is szerepel, amelyek egyedülálló lehetőséget nyújtanak a hazai agrár-élelmiszeripar szereplőinek fejlesztési elképzeléseik megvalósításához. Ebben a NAK is hathatós segítséget kíván adni, hiszen a 2023-tól induló támogatási rendszerben minden gazdálkodónak egyénileg kell eldöntenie, hogy mely támogatási lehetőségeket tudja leginkább kihasználni.
Ebben a falugazdászok tudnak segítséget nyújtani.
A kamara számos tájékoztató rendezvény megtartását is tervezi, hogy tagjai minél több információt kapjanak a stratégiai terv tartalmáról és az éppen aktuális pályázati lehetőségekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.