A 2020-ban beindított innováció célja az volt, hogy a kiváló adaptációs és stressztűrő genetikai hátterű martonvásári kukorica és őszi kalászos vetőmagok használati értékét tovább fokozzák egy speciális talajbaktérium-készítménnyel. Utóbbit a vetőmag bevonataként alkalmazzák, a csávázószer kiegészítéseként a vetéssel egy menetben juttassák a talajba, ahol kifejti hatását – közölte a Marton Genetic (MG). A termelők zöme által alkalmazott kombinált csávázású szaporítóanyag hatékonyan mobilizálja a növények számára felvehető ásványi anyagokat, kiszorítja a kórokozókat a gyökérzónából, ezáltal javul az abszolút szárazság- és stressztűrés az adott kultúrában.
„A pályázat benyújtásakor még nem tudtuk, hogy a vizsgaidőszakot az élet előre hozza, hiszen műtrágyaár-robbanás és -hiány, valamint korai aszály sújtja a mezőgazdaságot”
– mondta a díjátadón Sándorfy András, megköszönve a martonvásári vetőmagot használó gazdálkodók bizalmát, és hogy velük együtt léptek egy nagyot a fejlődés útján. Mint kifejtette, mind a tápanyag-gazdálkodás optimalizálásában, mind az aszály okozta károk mérséklésében előnyben lesznek azok a termelők, akik a MG-cégcsoport Suparys fémzárolt vetőmagjait vetették el, alkalmazva ezzel az agrárium egy korszakváltó, martonvásári megoldását, mellyel a termelés biztonságosabbá válik.
A martonvásári termékek közül 2022-ben további hibridek és fajták kapnak kombinált vetőmagkezelést, növelik a mennyiségeket is, hogy minél többen tapasztalhassák meg a baktériumtrágyázás költséghatékony előnyeit a kiváló minőségű vetőmagok által nyújtott termésbiztonsággal együtt.
Az élelmiszer-ellátás biztonságának fenntartásához az Agrárminisztériumnak alapvetően három területen kell segíteni az ágazati szereplőket: hogy jövedelmezően gazdálkodva, a természeti erőforrásokat fenntarthatóan használva hozzanak társadalmi hasznot, azaz állítsanak elő megfelelő mennyiségű, minőségű és árú élelmiszert – mondta a díjátadón Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára. Ezek a célokat egyformán fontosnak, de sokszor nehezen összeegyeztethetőnek nevezte. „Éppen ezért fontos, hogy a termelőinknek a fenntarthatósági célok eléréshez a lehető legtöbb innováció álljon rendelkezésére a lehető legkevesebb korlátozás mellett” – tette hozzá.
A díjazott biológiai vetőmagcsávázó szer épp ilyen megoldás, hiszen úgy védi a talajt és a vizeket, hogy közben a termelés versenyképességét is szolgálja. „Külön öröm, hogy
a díjazott agrárinnováció abból a martonvásári, nagy múltú szellemi műhelyből került ki, ahol jó példáját láthatjuk annak, hogy a tudomány és a gyakorlat együttműködve értéket teremt”
– mondta az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.