Műholdak először rögzítették az űrben szarvasmarhákból származó metángázokat – számolt be az iNews.
A marhahús és a tejtermékek éghajlati lábnyoma nagyrészt azért van, mert
az állatok kiböfögik a metánt, azt az üvegházhatású gázt, amely sokszor jobban felmelegíti a bolygót, mint a szén-dioxid.
A kanadai GHG Sat cég mérnökei először rögzítették kamerákkal ezeket a metángázokat nagyfelbontású műholdak segítségével.
Februárban metánkibocsátást észleltek a kaliforniai San Joaquin-völgy egy mezőgazdasági területéről, és további elemzések igazolták, hogy a szennyezés forrása egy szarvasmarha etetőhely volt.
Az üvegházhatást okozó gázok vizsgálatára szakosodott vállalat öt kibocsátást regisztrált,
a szarvasmarhák akár 668 gramm/óra sebességgel böfögtek ki metánt. Ha ezt egy évig fenntartanák, akkor 15 402 lakás ellátására elegendő gáz lenne.
A GHG Sat úgy véli, hogy ez az első alkalom , hogy a szarvasmarhák üvegházhatásúgáz-kibocsátását mérik az űrből, köszönhetően a műholdképek olvasására szolgáló technológiák fejlődésének. A cégértékesítési igazgatója elmondta, hogy a GHG Sat megkezdi a régebbi műholdképek újraelemzését, hogy kiderüljön, korábban is származtak-e az űrben kibocsátott metángázok.
Ez csak a kezdete lesz még sok ilyen típusú megfigyelésnek, és elkezdődik az iparág tájékoztatására szolgáló portfólió felépítése is
– közölte.
Az állattenyésztés az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának egyik fő forrása, és csak a szarvasmarhatenyésztés pedig a globális kibocsátás mintegy 3,7 százalékáért felelős.
A szarvasmarhák metánt termelnek, miközben a megemésztik a táplálékukat, olyan folyamatban, mint az erjedés. A szarvasmarhák a metángáz nagy részét kiböfögik, de kis mennyiségben ki is szellentik.
A Nemzetközi Energiaügynökség közlése szerint a mezőgazdaság nagymértékben befolyásolja az éghajlatváltozást, és ez a metánkibocsátás legnagyobb forrása. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma közzé tette, hogy a mezőgazdasági ipar adja az USA összes üvegházhatású gázának nagyjából 10,5 százalékát. Január 1-jén pedig 91,9 millió tehén és borjú élt farmokon az Egyesült Államokban – írta az USA mezőgazdasági minisztériuma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.