Jövő év február 1-jétől vezetik be Magyarországon a borpiaci szereplők számára az elektronikus ügyintézést, az ePincekönyv vezetése azonban csak jövő év augusztusától, és csupán a nagyobb ültetvényekkel rendelkezők számára lesz kötelező – jelentette be Nagy István agrárminiszter a 41. Országos Borverseny megnyitóján.
Az új borpiaci szabályozás és az elektronikus ügyvitel célja az adminisztrációs terhek csökkentése
– tette hozzá.
Mint ismert, az elektronikus ügyintézési rendszer bevezetését eredetileg – szintén két ütemben – idén júniusra és augusztusra tervezték. Erről akkor mi is beszámoltunk, a cikket itt olvashatja:
Fontos változás jön nyártól a borászatoknálA nem kisüzemi bortermelőkre, valamint a 10 hektárnál több ültetvényt használókra vonatkozó változásokra figyelmeztet az Agrárminisztérium. |
A miniszter hangsúlyozta, hogy a szőlő- és bortermelők a nehéz időkben számíthatnak a kormány segítségére, mint ahogyan ez történt az elmúlt két évben is, amikor a Covid-19-járvány termelést és értékesítést nehezítő hatásait enyhítették különböző juttatásokkal. Ilyen volt például, hogy 2,1 milliárd forintos támogatást kaptak a vendéglátásban és a turizmusban érdekelt borászok, amikor ezek a szektorok teljesen leálltak.
Tavaly 1,5 milliárd forintos gyorssegélyt kapott a szőlő-borágazat, amit kiegészített a zöldszüret és a lepárlás támogatása. „Jó hír, hogy idén már nem kell válságkezelő lépéseket tenni” – mondta Nagy István. A turizmus ugyanis ismét felfutott, a globális borkészleteket pedig némiképp apasztotta, hogy a tavalyi már a harmadik olyan év volt, amikor a világ szőlőtermése elmaradt az átlagostól. A miniszter szerint
biztatóak az idei szüreti kilátásokat, de a háború okozta kihívásokkal számolni kell, ami további alkalmazkodást igényel a borpiaci szereplőktől.
Azt is pozitívnak nevezte, hogy az uniós közös agrárpolitika (kap) jövőjéről szóló vitát a magyar érdekek megvédésével sikerült lezárni, így a támogatási keret 2027-ig biztosított. Az európai borászat hagyományit is megóvták a szőlőfajtákról szóló diskurzusban. A miniszter elmondta, hogy a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzésének támogatására kiírt pályázat keretében eddig 23 milliárd forint támogatást nyújtottak. A forrásokat 2024-ig nemzeti támogatásból, azután pedig a magyar „kap stratégiai terv” alapján a közös agrárpolitika forrásaiból fizetik. A miniszter bejelentette azt is, hogy ősztől újra lehet pályázni a szőlőültetvények szerkezetátalakításának támogatására.
Fontosak a nemzetközi borversenyek tapasztalatai és a külföldi szaktekintélyek véleménye, de a megújulás elképzelhetetlen a termelők nélkül
– mondta a megnyitón Légli Ottó, a borversenyt szervező Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) elnöke. Szerinte az egyik legnagyobb kihívás a termelőknek boraik pontos pozícionálása, amihez pedig szükség van a megfelelő érzékszervi bírálatra – mint amilyen a járvány miatti két év kihagyás után újra megrendezett Országos Borversenyen történik.
A HNT 2023-as tervei között szerepel a kiemelt bormarketing aktivitás, aminek fontos eleme a minőségi megújulás, és a minőségi kiválasztás rendszerének kialakítása – mondta. Ehhez a termelőknél is szemléletváltásra van szükség. A bormarketing alapot egyébként a termelők a Magyarországon előállított és forgalomba hozott borok utáni literenként 1 forintos befizetésekből, és az állam 70 százalékos hozzájárulásából töltik fel, ami évi egymilliárd forint körüli összeget jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.