A Covid-járvány és az aszály okozta nehézségek ellenére született 2021-es, 300 milliárd forintot meghaladó agrárgép-beruházási és alkatrész-forgalmazási rekord után az idei első fél évben új csúcs született – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentéséből. Mindez jelzi, hogy a gazdálkodók nyitottak a modern technikai eszközök alkalmazására – tették hozzá.
A kihívások 2022-ben az orosz–ukrán háborúval és annak következményeivel csak szaporodtak, ennek ellenére a magyar gazdálkodók gépbeszerzési kedve töretlen. Már az első negyedév is jól indult, de igazán a következő három hónapban húzott bele az agrárgéppiac, így
az első fél évben minden eddiginél jobb eredmények születtek mind a mezőgazdasági gépek, mind az alkatrészek piacán.
A mezőgazdasági gépek és alkatrészek forgalma a 2021. első félévi 127 milliárd forinttal szemben 208 milliárd forintra nőtt.
Az AKI adatai szerint az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 165,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2022 első fél évében a géppark frissítésére. Ez a forgalom 80 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat. A gazdálkodók 42,5 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre, ami 22 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest. A további fejlesztéseket a versenyképesség fenntartása, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság egyre szigorúbb követelményei, valamint az előttünk álló környezeti és klimatikus kihívások kényszerítik ki, mivel óriási szerepet kaphat a legkorszerűbb erő- és munkagépek használata, az öntözésfejlesztés felgyorsítása, továbbá a legfejlettebb digitális technológiák alkalmazásával a precíziós gazdálkodás feltételeinek megteremtése.
A beruházásokat az elérhető támogatások is segítik, ám a gép- és alkatrészellátásban egyaránt folyamatos bizonytalanság tapasztalható, ami nehezíti a beruházások tervezését és a fejlesztéseket.
Az éven belüli többszöri gyártói áremelések és a szállítási határidők kiszámíthatatlansága okozza a legnagyobb problémát. A gazdasági folyamatok kedvezőtlen alakulása érinti a gépgyártást, a szállítást, valamint az alkatrész-utánpótlást is. Ezt a bizonytalanságot az ukrajnai helyzet tovább nehezíti, a beruházásoknál nagyon előre kell gondolkodni.
A mezőgazdasági gépek piacának bővülésében nagy szerepe van a precíziós gazdálkodásra történő átállást segítő pályázatnak, nagyot nőtt a kereslet a precíziós gazdálkodás erőgépei, például a traktorok, kombájnok, permetezők, valamint a terv szerinti kijuttatásra képes munkaeszközök iránt. A magyar agrárium szereplői egyre inkább keresik a legmodernebb technológiákat, az új fejlesztésű technikai eszközöket. A tavalyi évben nyertes pályázatokkal sok termelő juthatott mezőgazdasági gépekhez, eszközökhöz.
A forgalom bővülésében nyilvánvalóan az áremelkedésnek is szerepe van. Az első negyedéves adatok értékelésekor erre emlékeztetett Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének elnöke is, kiemelve, hogy az árak legalább 15 százalékkal növekedtek, de az eladott darabszámok is bővülést mutattak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.