A Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) által képviselt főzdék egy része nem vásárolt fel gyümölcsöt, részben mert vannak főzdék, amelyek értékesítési csatornái a Covid időszakában megszűntek, vagy jelentősen beszűkültek, ezért jelentős készletekkel rendelkeznek. Egyes főzdéknek pedig a Covid, illetve az elmúlt időszak gazdasági hatásai következtében sajnos olyan mértékű likviditási gondjaik keletkeztek, amelyek miatt nem tudtak újabb gyümölcsöket felvásárolni – mondta el a VG érdeklődésére Mihályi László, a PNT elnöke.
Azok a főzdék, amelyek vásárolnak, azért teszik, mert népszerű az adott gyümölcsfajtából főzött pálinkájuk, vagy új termékkel akarnak megjelenni a piacon. Így idén a sárgabarack mellett vettek málnát, fekete ribizlit, fekete berkenyét és a hagyományos alapanyagokat, mint a szilva, birs, cseresznye, cigánymeggy, alma. A gyümölcsvásárlást negatívan befolyásolhatta a jövőbeni bizonytalanságok egyre növekvő árnyéka, az energiaválság hatására már látható a vendéglátóipari egységek megszűnése, és ha elkezdődik az éttermek, szállodák tömeges bezárása, akkor a pálinkaszektor ismét lehetetlen helyzetbe kerül, éppen úgy, mint a Covid-lezárások idején. Akkor pedig nincs értelme sok gyümölcsöt vásárolni – mondta a PNT-elnök.
A gyümölcsök beszerzési áraiban egyértelműen érezhető a növekedés, ennek mértéke 25–35 százalék volt, bár volt olyan gyümölcs, ahol ez az 50 százalékot is elérte. A sárgabaracknál a nettó 280–450 forintos ársáv volt a jellemző országosan.
A főzdék a költségnövekedésekben nagy szórást tapasztaltak, „mármint az indokolt áremelések mértékében, amelyet érvényesíteni kellene az eladási árainkban” – mondta Mihályi László. A PNT tagsága azonban most úgy látja, hogy a pálinkaárak emelése nem vagy nagyon nagy kockázattal léphető meg – tette hozzá. Pedig a pálinkafőzdék esetében van több, nehezen kikerülhető, költségnövelő elem, mint a gyümölcs, a munkabérek, az energia és a csomagolóanyag. Korábban tágabb volt a főzdék mozgástere, kereshettek olcsóbb szereplőket, de ma – ahogyan Mihályi László fogalmazott – „már ki vagyunk szolgáltatva a piacnak”. A főzőmestert meg kell fizetni, mert egy pálinkafőzdében ő a szakmailag meghatározó,
az energiaárak elszabadultak, a gázárban például 13-15-szörös a költségnövekedés, az üveg szinte csak importból érkezik, és az előállításának nagy az energiaigénye, valamint a forint gyengülése miatt importüvegek ára nagyjából 70-100 százalékkal emelkedtek egy év alatt, ráadásul további áremelkedés várható
– sorolta. A magyar üvegpiac 30 százalékát az ukrán gyárak szolgálták ki, de két üveggyár is találatot kapott a harcokban, így az a termelés kiesett. A csomagoláshoz kapcsolódóan még akkor nem is beszéltünk a dugókról, a címkékről és azok által jelentkező költségnövekedésről.
Ezeken felül pedig ott vannak az adók és a kötelezően fizetendő díjak, amelyekre egyáltalán nincs ráhatásuk. Ha mindezeket összeadjuk, akkor szerinte nagyjából 40 százalékos áremelésre lenne szükség – ahogyan az az élelmiszerek többségénél meg is történt –, de jó esetben is ennek csupán mintegy felét lehetne érvényesíteni az árakban, ennél többet a piac egész egyszerűen nem fogadna el – mondta.
A neta (népegészségügyi termékadó) 2019-es bevezetése jelentősen hatott a pálinkaforgalomra. A hatósági adatok szerint 2017-ig egyenletesen nőtt a forgalom, 2018-ban pedig volt egy kiugró bővülés, mert a neta 2019 január 1-jei bevezetése előtt, aki csak tudott óriási mennyiséget berendelt. De ha 2017-et, mint „utolsó békeévet” vetjük össze a tavalyival, akkor az látszik, hogy a 2017-es 1,056 millió hektoliterfok 2021-re 686 ezer hektoliterfokra esett vissza, idén pedig a PNT becslése szerint – ha nem történik meg például a HoReCa-szektor teljes leállása – 780 ezer hektoliterfok körül alakulhat. (Egy hektoliterfok 2 liter 50 százalékos vagy 2,5 liter 40 százalékos alkoholnak felel meg.) A számokból látszik, hogy a neta bevezetése mit okozott az ágazatban, és talán 2022-re újra elérik a 2014-es kitárolás szintjét. „Ezt annak fényében érdemes értékelni, hogy 2014-hez képest 25 százalékkal több pálinkafőzde van az országban, vélhetően több étterem és szálloda is, és mégis csak épphogy elérjük ugyanazt a kibocsátási szintet” – mondta a PNT elnök, hozzátéve, hogy
ezek alapján elmondható: a neta bevezetésénél kevés károsabb dolog volt az elmúlt húsz évben.
A magánfőzdék adómentességének a kereskedelmi főzdék forgalmára gyakorolt hatását firtató kérdésre Mihályi László fontosnak tartotta tisztázni, hogy a gyümölcsök lepárlása történhet kereskedelmi főzés, bérfőzés és magánfőzés keretében, a kereskedelmi főzdékre pedig nem a magánfőzés intézménye gyakorol negatív vagy pozitív hatást. De a magánfőzést két részre kell osztani: vannak, akik hobbiszinten, kísérletezve a gyümölcsökkel, már-már művészi fokon főznek párlatokat, és saját fogyasztásra, a 86 literes, a törvényben meghatározott mennyiségi korlátot betartva minőségi és szép termékeket állítanak elő. Többen azonban sajnos a jogszabályi előírásokat csak egy átléphető akadálynak tekintik – mondta Mihályi László, hozzátéve, hogy sokan őket is a magánfőzők egy csoportjának tekintik, hiszen a magánfőzés mögé bújva végzik tevékenységüket, mások szerint nem is tartoznak a magánfőzők közé.
Bármelyik megközelítést tekintjük a besorolásnál, abban közös az álláspontjuk, hogy zugfőzőknek aposztrofálják őket – nyomatékosította. Jellemzően túllépik a jogszerűen előállítható párlat mennyiséget, ellenszolgáltatás ellenében, nem saját szükségletre főznek, hanem kereskedelmi forgalomba bocsátják a termékeiket. Ráadásul nem tartják be a szakmai követelményeket, mondjuk, nem választják le az utópárlatot, mert így nagyobb mennyiséget képesek előállítani és értékesíteni.
A PNT is monitorozza a piacokon illegálisan forgalmazott magánfőzött párlatokat, amelyeknek egy jelenetős része az analitikai vizsgálaton olyan eredményeket mutatott, hogy nem felel meg még az alapvető élelmiszer-biztonsági jogszabályoknak sem.
Ezek alapján a magánfőzők adómentessége nem befolyásolta negatívan a kereskedelmi főzdék működését, a zugfőzők tevékenysége annál inkább. Az általuk megkérdezett főzdék egybehangzó nyilatkozata szerint érzékelhető a zugfőzők jelenléte a piacon. Természetesen piacvesztést okoz a zugfőzésben előállított párlat kereskedelmi forgalomba kerülése is, de Mihályi László veszélyt lát abban is, hogy a párlatok kikerülnek úgy emberi fogyasztásra, hogy nincs mögötte minőségi ellenőrzés. Mint mondta, sajnos a terület ellenőrzése kikerült a NAV jogköréből. A települési önkormányzatokhoz telepített ellenőrzési feladatokat viszont a jegyző nem tudja ellátni, valószínűleg azért, mert nem állnak rendelkezésére a megfelelő erőforrások. A zugfőzés a bérfőzdéknél a főzetői szám csökkenésében mutatkozik meg, illetve a zugfőzés ártó hagyatéka a nagy volumenű, számla nélküli – adózatlan – gyümölcsfelvásárlás miatt a kereskedelmi főzdék drágábban juthatnak a korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló hazai gyümölcshöz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.