Az utolsó részletes információk a kukorica betakarításáról október 18-án születtek, amikor a terület valamivel kevesebb, mint háromnegyedén végeztek a munkával. Ebből extrapolálva most körülbelül a termőterület 90 százalékáról kerülhetett már le a termény – mondta a VG-nek Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tanácsosa, hozzátéve, hogy némileg módosíthat az arányokon, hogy a magas szárítási költségek miatt sokan igyekeznek minél tovább kint tartani a kukoricát, hogy „lábon száradjon”. A 940 ezer hektáros termőterületből nyáron 230 ezer hektárt silóztak le, mert azokon a táblákon a durva aszály miatt esély sem volt arra, hogy legyen termés.
Az október 18-ai adatok szerint a legjobb terméseket hozó megyékben, vagyis Győr-Moson-Sopronban, Vasban és Zalában addig 5,5–7,5 tonnás volt a termésátlag, ami az idei betakarítást tekintve kifejezetten jónak számít. Ebben a három megyében azonban összesen kevesebb mint 100 ezer hektár a termőterület, így az ottani jobb átlagok számottevően nem fogják megdobni az összes termés mennyiségét – mondta Csősz Tibor. Az alföldi megyékben ugyanis – amelyekben egyenként 90-100 ezer hektáros a termőterület – drámaian alacsonyak a hozamok, Békésben például 1-1,5, Csongrádban 1,2, Hajdú-Biharban pedig 1,9 tonna a hektáronkénti termésátlag, és a hozam az említett három dunántúli megyén kívül egyedül Veszprémben haladja meg a 4 tonnát. A MOSZ tanácsosának becslései szerint ezek alapján – amivel egyébként más piaci szakértők is egyetértettek –
várhatóan csupán 2,2 millió tonna körüli lesz az összes kukoricatermés, de 2,5 millió tonnánál semmi esetre sem több.
Mint emlékezetes, a betakarítás kezdetén még 3,1 millió tonnáról szólt az első termésbecslés, de az már akkor is nyilvánvaló volt, hogy az idei hazai kukoricamennyég nem fedezi a belföldi igényeket sem. Egy normál évben ugyanis általában négy- és ötmillió tonna közötti a hazai felhasználás, amiből az etanolgyárak szükséglete 2-2,5 millió, takarmányként 1,8 millió tonnát hasznosítanak, humán célokra pedig 200 ezer tonnára van szükség. Ezen felül pedig számolni kell még az átmenő készlettel, a vetőmagként felhasznált mennyiséggel és a veszteséggel is.
A piacon ugyanakkor nemcsak a termés pontos mennyiségével, hanem azzal kapcsolatban is nagy a bizonytalanság, hogy mennyi import kukorica jött és jön még be az országba.
Tagjaink visszajelzései szerint már több helyen jelen van az ukrán kukorica a takarmányozásban
– mondta Csősz Tibor. A magyar határ áteresztő kapacitása havi 200 ezer tonna gabona beérkezésére elegendő, de a piaci szereplőknek arról sincsenek információik, hogy ebből mennyi a tranzit, és az egyes termények milyen arányban oszlanak meg ezen a mennyiségen belül. Az idei aszály miatt ugyanis a búzatermés is gyengébb lett, és bár a belföldi igényeket a mennyiség kielégítené, az árak miatt a malmok rászorultak az Ukrajnából érkező importra.
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a takarmánykukorica tonnánkénti ára a szeptember végén mért 133,5 ezer forintról október első hetére Magyarországon 138,4 ezer forintra emelkedett, a MOSZ-hoz érkező információk szerint azonban azóta némileg mérséklődött az árszint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.