BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ukrán gabonaszállítások elleni fellépést és anyagi segítséget kér a termelőknek a MOSZ

Az ukrán gabonák vámmentes behozatali lehetőségének felfüggesztését kéri a társas agrárvállalkozók érdekképviselete Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztosnak írt nyílt levelében.

A magyar gabonatermesztők nehézségeire hívja fel a figyelmet a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Az érdekképviselet Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztosnak és a magyar kormánynak címzett nyílt levelében arról ír, hogy a tavalyi hatalmas terméskiesés és veszteségek, valamint a termelési költségek drasztikus emelkedése eleve nehéz helyzetbe hozta a gazdákat. Emellett az ukrán gabona vámmentes behozatali lehetősége több közép- és kelet-európai tagállamban – köztük kiemelten Magyarországon, ahová az egyik legnagyobb mennyiségben érkezett ukrán gabona – letörte a piaci árakat, értékesítési zavarokat okozott és eladhatatlan készletek felhalmozódásához vezetett. 

A bizottság nem hozhatja ilyen helyzetbe az uniós gazdálkodókat

 – áll a levélben.

Ukrainian farmers in war zones
KHARKIV, UKRAINE - JULY 29: A combine harvester unloads the harvested wheat grain into a truck from farmer Oleksandr Tereshchenko’s field in the district of Ohiivka, Kharkiv region, in Ukraine on the 28th July, 2022. Oleksandr says all of his grains used to be exported to Europe and Asia. It was told by a local that the field caught fire from heavy shelling. Ukrainian farmers in the active war zones are risking their lives in order to harvest, but some have nowhere to store their grain as the warehouses were destroyed by Russian strikes. In the hopes of curbing a world-wide food crisis, Ukraine and Russia have agreed on a grain deal in the midst of a war between the two countries. The deal has closed. The ship has sailed. However, some Ukrainian farmers are still struggling to stay afloat - despite a plentiful harvest season. Ashley Chan / Anadolu Agency (Photo by Ashley Chan / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Ukrainian farmers in war zones
A magyar gazdálkodóknak jelentős károkat okozott az ukrán gabona.
Fotó: Ashley Chan / AFP

A MOSZ ezért felkéri a bizottságot, hogy mindaddig függessze fel és ne hosszabbítsa meg az ukrán gabonafélék uniós vámmentes behozatali lehetőségét, amíg nem készül érdemi hatástanulmány a belső piacra gyakorolt hatásáról és nem dolgoznak ki egy mechanizmust a kárt szenvedett termelők érdemi kompenzációjára. 

A közép- és kelet-európai államok közös fellépése jelzi a helyzet komolyságát és az érintett termelők kétségbeesését. Elfogadhatatlan, hogy a számszerűsíthető és bizonyítható kedvezőtlen hatások ellenére a magyar termelők nem részesültek a leginkább érintett tagállamoknak nyújtott – egyébként elégtelen – uniós pénzügyi támogatásból sem. A hazai felvásárlási árak nem érik el a nyugat-európai árszint kétharmadát, ami messze az önköltség alatt van. Az új termésű búzára adott tonnánkénti 68 ezer forintos ajánlatok vannak a termelők széles körének a csődjéhez vezetnek – állítja a MOSZ. 

Megdöbbentő, igazságtalan, aránytalan: még Brüsszelben is kiakadtak, mit tervez az Európai Bizottság Magyarországgal

Az európai gazdálkodók legerősebb érdekvédelmi szervezete szerint nonszensz, hogy nem minden érintett ország kap támogatást az itt ragadt ukrán gabona miatt.

Az érdekképviselet felkéri a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a hazai gazdálkodók is részesüljenek az uniós segítségből. A kabinet szerezzen érvényt – a lengyel intézkedésekhez hasonlóan – annak a célkitűzésnek, hogy az ukrán gabona a szolidaritási folyosón keresztül ténylegesen elhagyja az unió piacát, és az eredeti célpiacaira kerüljön. Ennek érdekében a szállítmányokat le kell plombálni, és szigorú nyomonkövetést kell előírni, amit hatóságilag ellenőrizni szükséges. 

GMO-s és toxinos ukrán kukoricát is talált a hatóság

Kivontak a forgalomból 29 tonna kukoricát.

Amennyiben az unió továbbra sem kompenzálja magyar gazdálkodókat, a MOSZ felkéri a kormányt, hogy a hazai termelőket a gabonafélékre meghatározott – a kabinet által meghirdetett, piacinak tekintett – referenciaár 80 százalékos mértékéig kompenzálja. Az érdekképviselet szerint 

érdemi segítség nélkül a magyarországi gabonatermelők jelentős része veszteségessé válik, a csőd és felszámolás veszélye fenyegeti őket. 

Ha ez bekövetkezik, az együtt jár az agrárgazdaság versenyképességének további romlásával és veszélyezteti a hazai élelmiszer-ellátás biztonságát. Az lenne a minimum, hogy az EU nem nehezíti tovább a saját termelői sorsát, a kormány pedig érdemi lépéseket tesz a kialakult helyzet feloldása érdekében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.