BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az agrártárca új beruházási programokat, az OTP pedig kedvezményes agrárhitelt tervez

A piacinál nagyobb ütemben növelte agrárhitel-állományát az OTP Bank, amelynek szakértői idén a bővülés ütemének mérséklődésére számítanak. A bank az EIB-vel közösen új, kedvezményes hitelkonstrukciók bevezetését tervezi.

Remélhető, hogy az idei év a stabilizációé lesz az agrárpiacokon – mondta az OTP Bank vállalati és agrárigazgatósága által szervezett sajtóeseményen Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Most az látszik, hogy a tavaly őszi vetések nagy hányadban jó állapotban vannak, így lehet bízni abban, hogy az őszi kalászosok számára kifejezetten jó év lesz. A tavalyi nehézségek és idei évre átnyúló hatásaik ellenére a magyar agrárium jó állapotban van, amiben a bankszektornak is nagy a szerepe. 

Az agrárhitelek állománya több mint 120 milliárd forinttal emelkedett, ezen belül nőtt az éven belüli és az éven túli forgóeszköz-finanszírozás aránya, ami jelzi, hogy a bankszektor képes volt az ágazat finanszírozására. 

Green,Wheat,Field
Az őszi kalászosok jó állapotban vannak.
Fotó: Shutterstock

Az idei év arról szól majd, hogy a már megkezdett beruházásokat hogyan tudják befejezni az ágazati szereplők, illetve 

egy újabb, 200 milliárd forintos döntési hullám várható, amivel az előző uniós ciklus Vidékfejlesztési programját lényegében le tudják zárni

– jelentette ki Feldman Zsolt. 

Az új közös agrárpolitika (KAP) idén indult, ennek mintegy 5300 milliárd forintos támogatása – amelynek hozzávetőleg fele-fele hazai, illetve uniós forrásból származik – elősegíti majd annak a vállalásnak a teljesítését, hogy 2030-ig az agrárágazat termelékenysége az 1,5-szeresére növekedjen, a termelés hozzáadott értéke a kétszeresére nőjön, az export pedig érje el a 15 milliárd eurót. „A vidékfejlesztési források 80 százalékos költségvetési kiegészítése pedig azt jelenti, hogy egyszerre tudjuk elérni a hazai gazdaságfejlesztési célokat, és teljesíteni az uniós zöldkötelezettségeket” – tette hozzá az államtitkár.

Az idei év második felében pedig már „elkezdik összerakni” a KAP stratégiai terv alapján az új beruházási kiírásokat, amelyek 2023 végétől jelenhetnek meg, remélhetőleg egy kedvezőbb finanszírozási környezetben. Mint az államtitkár hangsúlyozta: 

Az új pályázatok elbírálásánál nagyobb súllyal esik latba a pénzügyi megalapozottság, a hozzáadott érték növelése és a termékpálya-szemlélet. 

Emellett kiemelte, hogy a magyar mezőgazdaság minden szereplője számára legyenek elérhető források, vagyis lesznek pályázatok egyszerűbb, kisebb léptékű beruházások támogatására is.

Bár a mezőgazdaság számára olyan nehéz évről, mint a 2022-es, eddig nem tudtak beszámolni, az OTP nagyon aktív volt: Magyarországon több mint 20, a régióban pedig 10 százalékkal nőtt a bank agrárhitel-állománya – mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a bank által szervezett sajtóeseményen. A takarmányárak emelkedése, az energiaárak elszabadulása, a beszállítói kapcsolatok felborulása, valamint az egekbe emelkedő infláció mellett a tavalyi rendkívüli aszály is növelte az agrárhitelezés kockázatát, ráadásul a szárazság Magyarországra koncentrálódott – osztotta meg a régióban szerzett tapasztalatait a vezérigazgató-helyettes. 

Lefaragta az aszály az agrárjövedelmeket

Az Agrárközgazdasági Intézet becslése szerint idén a termelői árak 46 százalékkal emelkedtek, az előállított termékek mennyisége viszont számottevően csökkent, különösen a növénytermesztésben, amely több mint negyedével kevesebb termést produkált.

Ebben a rendkívüli helyzetben is azt tapasztalták, hogy a magyar termelők erősek, voltak tartalékaik, stabilak maradtak, így az agrárágazati hitelek vesztesége sem növekedett. 

Idén sem áll meg az agrárhitelek állományának növekedése, a bővülés üteme azonban jelentősen csökkenni fog

– jelentette ki Wolf László.

Ennek egyik oka, hogy a beruházásokat nehezebb, sőt, 17-18 százalékos hitelkamatokkal szinte lehetetlen lesz finanszírozni, ebben a körben maradnak a kedvezményes konstrukciók, illetve az exportpiacokon érdekeltek számára a devizahitelek. 

Szabó István, az OTP Bank vállalati és agrárigazgatóságának vezetője arról beszélt, hogy az elmúlt tíz év kegyelmi állapot volt, ami tavaly megváltozott, de területi különbségekkel – annak megfelelően, hogy hol mennyire pusztított az aszály. A megváltozott makrokörnyezet adaptív szemléletet igényel a termelőktől és a bankszektortól is. A bankszektornál ez meg is jelent, a forgóeszköz-finanszírozásra fókuszált. Tavaly a beruházások finanszírozásának intenzitása elég erősen visszaesett, ám a nagy gazdálkodók ettől függetlenül folytatták fejlesztéseiket, számukra az OTP partner tudott lenni. 

Az OTP agrárfinanszírozása az elmúlt évben a piacinál intenzívebben, 24 százalékkal növekedett. Ebben az adaptív környezetben változtak a hitelezési feltételek, a kereskedelmi bankok „behúzták a kéziféket”, és szigorítottak a feltételeken. Az agráriumra azonban ez nem feltétlenül mondható el, ami azzal magyarázható, hogy itt ügyfeleket finanszíroznak. 

A társas vállalkozásokhoz ment az agrárhitelek nagyobb része

Tovább emelkedett tavaly az agrárium és az élelmiszeripar hitelállománya. A bővülésből nagyobb mértékben vették ki a részüket a társas gazdaságok.

Az OTP-nél bíznak abban, hogy az infláció csökken, és év végére vagy jövő év elejére egy számjegyű lesz, ami már a kamatok csökkenését is magával hozza. A kedvezményes konstrukciókon kívül az MFB-től is várható egy kedvezményes forgóeszköz-finanszírozási konstrukció, és szó van arról is, hogy az MFB egy 70 milliárd forintos kedvezményes beruházásihitel-csomaggal is előjön – de sajnos várható, hogy ez pillanatok alatt elfogy – mondta. Szabó István szerint ugyanakkor

nem kell mindig az államra várni, és az OTP már dolgozik azon, hogy kedvező konstrukciókkal álljon elő: az Európai Beruházási Bankkal (EIB) tárgyalnak egy kedvező forint-, illetve devizahitelcsomagról, amely talán már június–júliusra a piacra kerülhet.

Az agrárágazat forrásigényes, ezért a jelenlegi kamatkörnyezetben különösen felértékelődött a garanciavállalás szerepe – mondta Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) ügyvezető igazgatója. Náluk is előtérbe került a forgóeszköz-finanszírozás, az alapítvány garantált hitelállománya folyamatosan növekszik, jelenleg 600 milliárd forint, kockázatvállalásuk pedig a hitelösszeg 80 százalékáig terjedhet. Az új KAP az alapítvány számára is új helyzetet teremt, de rájuk is igaz, hogy az ügyfeleket vizsgálják. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.