Az utolsó gabonaszállító hajó szerdán hagyta el az ukrán kikötőt, ezzel pedig a végéhez közeledik az oroszokkal kötött gabonaszállításról szóló szerződés. Az orosz–ukrán háború kitörése óta az egyetlen megállapodás a harcban álló felek között a fekete-tengeri gabonaszerződés volt. A globális élelmezési válság mérséklése érdekében Oroszország beleegyezett, hogy egy biztonságos útvonalat nyit a tengeren, amelyen keresztül Ukrajna Isztambul felé exportálhatja a terményeit.
Oroszország a megállapodást alkualapként kezdte használni. Moszkva állítása szerint a nyugati államok szankciókkal sújtják az élelmiszer- és műtrágyaexportját – írta meg a The Guardian.
Az ukrán fekete-tengeri szállítások biztosítása érdekében az oroszok azt követelték, hogy a saját terményeiket az Európai Unió engedje vissza a piacaira.
Az Isztambulban megkötött gabonaszerződést 2022 nyarán írták alá, a szállítások pedig júliusban indultak el. A paktum eredetileg 120 napra szólt, amit novemberben további 120 nappal meghosszabbítottak. Mikor ez a határidő is a végéhez közeledett, akkor további 60 nappal toldották meg a megállapodást, ez jár majd le május 18-án. Oroszország azonban addig nem hajlandó újabb hosszabbításra, amíg a követeléseit a Nyugat nem teljesíti.
Moszkva az agrárexporttal törne ki a szankciós béklyóbólA szibériai szűzföldek termőképessége jobb, mint a kimerített francia, holland, német földeké, amelyek egy részén legalább egy évezred óta folyhat mezőgazdasági termelés. |
A fekete-tengeri gabonaexport engedélyezése érdekében az ENSZ hajlandó lenne három éven keresztül segíteni Moszkvát a mezőgazdasági szállítmányaival.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy
még túl sok a megvitatásra váró, nyitott kérdés az üggyel kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.