A mezőgazdasági termelői árak az idei első negyedévében 18 százalékkal emelkedtek az előző év hasonló időszakához képest – közölte összefoglalójában a KSH. Ezen belül a növényi termékek árai 6,3 százalékkal nőttek, az állatok és állati termékek pedig átlagosan 48 százalékkal drágultak. A ráfordítási árak 28 százalékos növekedését elsősorban a folyó termelőfelhasználás összetevőinek – vagyis a termeléshez szükséges, vásárolt termékek és szolgáltatások – áremelkedése okozta.
A beruházások árszínvonala pedig az első negyedévben 18 százalékkal nőtt. Csak emlékeztetőül: tavaly összességében 50 százalékkal emelkedtek az agrárárak, ezen belül a növényi termékek áremelkedése 5, az állatoké pedig 46 százalék volt. A ráfordítási árak az elmúlt évben 45 százalékkal nőttek, ezen belül a folyó termelőfelhasználás összetevői 50 százalékkal drágultak.
A KSH összefoglalója szerint az idei első negyedévben két, egymással ellentétes hatás alakította az agrárárakat. Az egyik a termelési költségek, főként az energia magas ára, amely a primőröknél, ott is elsősorban az üvegházi termelésnél emelte a költségeket. Ellenkező irányba nyomta ugyanakkor az árakat a megnövekedett ukrajnai import, amely a Magyarországon tárolt gabona és olajos növények árának csökkenését okozta. A terménypiaci árcsökkenés általános volt: az Európai Unióban a búza ára 30, a kukoricáé 25 százalékkal volt alacsonyabb márciusban, mint egy évvel korábban.
A gabonafélék ára összességében 10 százalékkal emelkedett egy év alatt.
A búza és a kukorica ugyanakkor 2022 októberétől jelentősen – a 30, illetve 24 százalékkal – lett olcsóbb, míg az olajos növények ára idén kezdett mérséklődni.
Ebben meghatározó szerepet játszott az ukrajnai import, amely lenyomta a hazai árakat. Az ipari növények ára 19 százalékkal csökkent az előző év azonos negyedévéhez képest.
A gyümölcsök ára 10, míg a burgonyáé kiugró mértékben, 50 százalékkal emelkedett. Mindkét termékcsoportra igaz, hogy még az előző évi termést értékesítették. A zöldségfélék ára éppen egyharmadával volt magasabb, mint 2022 első három hónapjában. Az első negyedévben már előfordultak idei primőr termékek, és a termeléshez felhasznált energia drágulása is befolyásolta a termékcsoport árát.
Eközben az élő állatok ára 48 százalékkal nőtt a tavalyi első negyedévhez képest. Közülük
a vágócsirke felvásárlási ára már két és fél éve folyamatosan emelkedik, 2023 első három hónapjában 39 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A piacot alapvetően befolyásolja, hogy a madárinfluenza következtében Európában csökkent a vágócsirke mennyisége, a termelési költségek pedig drasztikusan növekedtek.
A vágósertés ára meredek pályára került 2023. január–márciusban, és 60 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti első negyedév átlagárát. A KSH adatai szerint márciusban már 711 forint volt kilogrammonként, ami nem sokkal maradt el a 2022. szeptemberi 733 forintos csúcstól. Azóta viszont – ahogyan a Világgazdaság megírta – már 750 forint körülire emelkedett az élő sertés felvásárlási ára.
Éder: a sertéshúspiacon nem reális árcsökkenésre várniA disznóár duplázódását egyelőre a feldolgozók nyögik. |
Egy év alatt 28 százalékkal emelkedtek a ráfordítási árak, ami a folyó termelőfelhasználás 29, és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 18 százalékos emelkedéséből adódott. A folyó termelő termelőfelhasználáson belül minden összetevő jelentősen drágult, közülük is legnagyobb mértékben, 60 százalékkal az energia: a fűtőanyagok ára 77, az üzemanyagoké 54 százalékkal emelkedett. Megfigyelhető azonban, hogy
a tavalyi negyedik negyedévhez mérten ellentétes ármozgások voltak az energiaáraknál: a fűtőanyagok esetében 10 százalékos csökkenést, míg az üzemanyagárak esetében 24 százalékos növekedést jegyezhettünk föl.
A műtrágyák ára átlagosan 11 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, azonban jelentősen elmaradt a 2022. év második felében tapasztalt csúcstól. Jól jellemzi az árak mérséklődését, hogy az egyik leggyakrabban használt műtrágya, a mészammon-salétrom (MAS) ára 2022 harmadik negyedévében volt a legmagasabb tonnánként 327 ezer forinttal, és ez az ár csökkent 2023 első negyedévében 237 ezer forintra.
AKI: több műtrágya ára is jelentősen visszaesettBár a műtrágya összességében még mindig drágább, mint egy éve, néhány termék ára már a tavalyi szintre csökkent az első negyedévben – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet honlapján közzétett összefoglalóban. |
A takarmányok csaknem 30 százalékkal drágultak a tavalyi első negyedévvel összevetve. A konkrét árak ugyanakkor a negyedik negyedévhez képest már több terméknél csökkenést mutattak, az egyszerű takarmányok például 10 százalékkal voltak olcsóbbak, mint 2022 utolsó három hónapjában. Eközben a növényvédő szerek éves áremelkedése 33, az állatgyógyászati készítményeké 16 százalékos volt. A mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások árszínvonala 24, a gépberuházásoké pedig 13 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.