BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aratás előtt baljós árnyak lepték el a gabonapiacot

Nyomott árak, megnövekedett költségek és beszűkült piac jellemzi röviddel az aratás kezdete előtt a hazai gabonaszektort, amelyek miatt a termelők a kiválónak ígérkező hozamok ellenére is bajba kerülhetnek.

Némileg csökkent a piaci nyomás, amit az ukrán gabona okozott, ez lehetett az alapja annak, hogy a nemzetközi tőzsdéken enyhén emelkedtek a gabonaárak – mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a gabonakereskedők, -feldolgozók és takarmánygyártók érdekeit képviselő Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. A hazai gabonahelyzetben ez azonban nem okozott változást. Sajnos ugyanakkor a tavalyi exportlassítás miatt elvesztettük a piacaink egy részét. A Gabonaszövetség számításai szerint 5,5-6 millió tonnás búzatermés várható, 550-600 ezer tonna – a korábbi várakozásoknál alacsonyabb – átmenő készlettel. Az utóbbit az is felhizlalta, hogy Ukrajna irányából mintegy 450 ezer tonna búza érkezett. 

© Unger Tamás
20230209 NickA vármegyei gazdaboltok szerint folyamatosan nő azon vevők száma, akik egyszerre kis tételben vásárolnak gabonát. Az élelmiszerárak növekedése miatt ismét fellendülőben van a háztáji.Fotó: Unger Tamás UT Vas NépeKépen: Markolóval pakolják a gabonát
20230209 Nick

A vármegyei gazdaboltok szerint folyamatosan nő azon vevők száma, akik egyszerre kis tételben vásárolnak gabonát. Az élelmiszerárak növekedése miatt ismét fellendülőben van a háztáji.

Fotó: Unger Tamás UT Vas Népe

Képen: Markolóval pakolják a gabonát
Sok termelőnél problémát okozhat majd, hogy nem tudja betárolni learatott terményét.
Fotó: Unger Tamás / Vas népe

A takarmánykeverők és a malmok számára az teremt rossz financiális helyzetet, hogy a kedvezményes NHP- (Növekedési hitelprogram) hitelek lejárnak, innentől pedig a bankok 18 százalékos kamattal kínálnak forrást a termés felvásárlásának és tárolásának finanszírozására, amit nem tudnak bevállalni – mondta. Ezért továbbra is kérik az agrárkormányzatot, hogy lépjen ebben az ügyben. Ebből ugyanis nagy baj lehet, mert a feldolgozók csak minimális készletet fognak vásárolni, a termelőknél marad rengeteg búza, és itthon fogja keresni a helyét, ami még inkább lenyomja az árakat.

Csökkenhetnek-e még az árak?

Lakatos néhol már pánikhangulatot érzékel a termelőknél, amit jelez, hogy már 60 ezer forint alatti árakról is hallani, a takarmánybúzánál pedig 50 ezer forint alatti ajánlatról is tud. 

Ezek nem reális árak, remélem, idáig nem fogunk visszamenni, mert az senkinek nem lenne jó, a termelői körnek pedig különösen nem

– tette hozzá. 

A jelenlegi helyzet alapján szerinte 58-60 ezer forint körüli induló árak várhatók az aratás kezdetekor, és az, hogy kínálati piac lesz. Az itthon fölöslegnek számító mennyiség ugyanis lényegesen meghaladja az exportlehetőségeket, és még a maximális szállítási kapacitást is, ami 3 millió tonna kivitelét tenné lehetővé. 

A malmok is vesztettek exportpiacot, az éves 200 ezer tonna lisztkivitellel szemben idén 50-60 ezer tonnát fognak teljesíteni. Romániába most szinte lehetetlen beszállítaniuk, olyan árakat diktálnak az ukránok. Az azonban a magyar exportőrök számára biztató lehet, hogy már aratás előtt látszik: súlyos minőségi gondok vannak a román újbúzával. A román piac „visszafoglalása” mellett szól az is, hogy az új szezonban az alacsony árakkal már a magyar búza is versenyképes, még az ukrán áruval szemben is – mondta. 

Lesz-e még eső?

Még ugyan nem teljes gőzzel, de elindult az aratás is: egy-két megyében már vágják az árpát, és az első tapasztalatok – amelyekből azért még nem érdemes következtetéseket levonni – azt mutatják, hogy a hektolitersúlyok és a hozamok is kissé alacsonyabbak a várakozásoknál – mondta a Világgazdaságnak Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tanácsosa. Ahogyan a termésnél, az aratásnál is sok múlik az időjáráson, hiszen elég sok eső esett az elmúlt időszakban, néhol annyi, ami a talajt egyelőre túl nedvessé teszi ahhoz, hogy rámenjenek a gépek. Nagy kérdés az is, hogy a minőségre negatív hatással lesz-e az eső – tette hozzá.

A termelők MOSZ-hoz eljuttatott beszámolói szerint az árak nagyon alacsonyan vannak, és szokás szerint nagyok a regionális különbségek. A legnyomottabb árak az árpára vonatkoznak: még tonnánként 35-38 ezer forintos ajánlatokról is számoltak be termelők, a legmagasabb ajánlatok pedig 50 ezer forintig mennek el. 

Búzára szintén tág határok között, 52-55 ezer forinttól 67-69 ezer forintig szólnak az ajánlatok. Továbbra is megfigyelhető, hogy nő a különbség a nemzetközi tőzsdei és a belpiaci árak között. A világpiacon ráadásul az egy hónappal ezelőtti mélyponthoz képest volt némi növekedés, de – véli a MOSZ tanácsosa – ezzel együtt sem beszélhetünk markáns fordulatról. 

Csősz Tibor elmondása szerint ezek az árak még a kereskedők szerint is alacsonyak, ám arról is beszámolnak, hogy a vevők szinte eltűntek a piacról.

Ennek több oka is van, egyrészt nemcsak Magyarországon, hanem az EU-n belül is csökkent az állatállomány, ami nyilván felhasználáscsökkenést hoz, és még mindig nyomják a piacot az ukrán készletek is. Az áraknál magyar szempontból az árfolyamot is figyelembe kell venni, amely most szintén csökkentő hatású. 

Eladási kényszer kontra vevői érdektelenség

Lakatos Zoltánhoz hasonlóan ő is úgy véli, hogy továbbra is érezhetők a korábbi exportbejelentési kötelezettség hatásai is, jellemzően az olasz piacon, ahol a kereskedők beszámolói szerint nem látnak olyan igényt, mint a korábbi években. Ennek pedig az az oka, hogy a magyar exportot átmenetileg korlátozó, idén januárban megszüntetett adminisztratív intézkedés okozta bizonytalanságok miatt az olaszok máshonnan – nemcsak Ukrajnából, hanem más uniós tagállamokból – elégítik ki importigényüket. 

Megszünteti a gabonaexport-bejelentési kötelezettséget a kormány

A lépést Nagy István agrárminiszter jelentette be a közösségi oldalán.

Amikor nyomottak az árak, akkor általában a tárolás mellett döntenek a termelők, most viszont legtöbbjüknél eladási kényszer alakulhatott ki a finanszírozási problémák miatt. Az utóbbiak az idő előrehaladtával csak növekednek, közben pedig – a nagy részben a tavalyi termés által elfoglalt raktárak miatt – arra is gondolni kell, hogy mi lesz az őszi betakarítású terményekkel. 

A gabonapiacon tehát az látszik, hogy legtöbb terménynél visszatértek a Covid-járvány előtti árakhoz, miközben ez sem az inputpiacon, sem másutt nem történt meg. 

A megnövekedett termelési költségek a MOSZ számításai szerint hektáronként 500-700 ezer forintot tesznek ki, amit viszont még a legjobb adottságú termelők sem tudnak kitermelni, így masszívan túlélésre fognak játszani az idén

– fogalmazott. Kivételt talán azok jelenthetnek majd, akiknél a jó hozam kimagasló minőséggel is párosul.  

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.