Az új közös agrárpolitika (KAP) életbelépésével a kérelmek ellenőrzési rendszere is változott, így például az idei évtől megszűnt az előzetes ellenőrzés intézménye és az őszi adategyeztetők kiküldése. Ehelyett a gazdák, illetve a gazdák által meghatalmazott falugazdászok a Magyar Államkincstártól úgynevezett egyeztető, illetve műholdas ellenőrzéssel érintett területi monitoringrendszerre (TMR) vonatkozó végzéseket kapnak – mutatja be közleményében az új rendszert a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A TMR-ellenőrzés során a termőföldeken alkalmazott mezőgazdasági tevékenységeket és gyakorlatokat jellemzően öt-hat naponta felvételt készítő műholdakkal vizsgálják. A NAK-hoz eljutott gazdálkodói tapasztalatok szerint a műholdak gyakran nem a valóságnak megfelelő adatokat rögzítik, sok esetben előfordul például, hogy a parcellákon ténylegesen termesztett növénykultúra helyett más kultúrát azonosít, vagy, ha a sorközökben gyepesítés van, akkor gyephasznosításként érzékeli a területet rendszer.
Problémaként jelentkezett a nyári betakarítású növények esetében az is, hogy a rendszer még az egységes kérelemben bejelentett főnövényt „keresi”, de már tarló vagy elvetett másodvetés van a táblán.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az államkincstár által kiküldött (TMR-rel érintett), meg nem felelésről szóló végzések jelentős része hibás adatokon alapul.
Azoknak a gazdálkodóknak, akik meg nem felelésről kaptak végzést a MÁK-tól, minél előbb javítaniuk kell azt az Egységes kérelem adatváltozás-felületén. Ha viszont a valóságnak megfelelően nyújtották be a kérelmet, akkor a Mobil Gazda alkalmazás segítségévél fényképet kell készíteniük, amely igazolja, hogy helyesen nyújtották be az igénylést. A gyakorlati tapasztalatok szerint az alkalmazás megfelelő működése készülék-, időjárás- és hálózatilefedettség-függő. Általánosságban elmondható, hogy régebbi típusú készülékeken egyáltalán nem, vagy nem megfelelően működik, míg felhős, esős időjárás esetén egy megfelelő készülékkel sem sikerül elfogadható fotót készíteni.
A nagyszámú panaszra tekintettel a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatcsomagot állított össze, amelynek célja a TMR-rendszer hibáinak kiküszöbölése, az ellenőrzések hatékonyságának javítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.