A virágok nagyságától függően hatszáz, ezer és ezerötász forintért kínáltak egy csokor krizantémot szombaton a szolnoki temetőnél, ami az árus elmondása szerint „csupán minimálisan drágább, mint tavaly”. Hétfőn a szigetszentmiklósi Flora Hungaria Nagybani Virágpiacon 400 forint volt az akciós ár, azaz múlt csütörtökihez képest 50 forinttal olcsóbb. Az akciót nyilván a mindenszentek közeledte indokolta, pedig a termesztők költségeinek növekedése, valamint a kínálat szűkülése miatt – más piacokhoz hasonlóan – akár jelentősebb is lehetne az áremelkedés. A tavalyi 17 millióhoz képest ugyanis idén 1,5-2 millió szállal kevesebb hazai krizantém kerül az árusokhoz, azonban a jelek szerint az idei mindenszentek, illetve halottak napja környéki kereslet kielégítésére ennyi is elég lesz, legyen szó akár cserepes, akár vágott fajtákról, kicsi, középnagy vagy óriási virágúakról. A virágpiacról érkező beszámolók szerint az import idén gyengébb minőségű, mint a hazai, több szakember szerint is nagyon szép virágokat termeltek a krizantémkertészek.
A termeléscsökkenés oka, hogy öregszenek a termelők, a fiataloknak pedig nem vonzó ez a nagyon sok és fáradságos munkával járó tevékenység
– mondta a Világgazdaság érdeklődésére Kővári András, a Kővári Krizantém Kft. ügyvezetője, a Flora Hungaria Dísznövény-termesztői Egyesület elnöke. Mint elmondta, ahhoz, hogy a krizantémok halottak napi virágként nyíljanak ki, „időzíteni” kell a fejlődésüket, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy augusztus 20-a után két-három hétig este 6 órától reggel 7-ig fekete fóliával letakarják a növényeket. Ezt a munkát szombaton és vasárnap is el kell végezni, ami a fiatalok számára nem vonzó. Néhány kertész egyébként február elején is ültet krizantémot, amelyek anyák napjára, a ballagásokra és a jeles nyári névnapokra kerülnek virágpiacra, illetve a virágosokhoz.
A Kővári Krizantém Kft. a fél országot ellátja virággal és dugvánnyal, így van információjuk arról, mennyien nem ültetnek az adott szezonban. Kővári András szerint a krizantémtermelést a zöldségtermelés kiegészítéseként, vagy csupán időszakosan végző háromezer család mostanra 2200-2500-ra csökkent. Az általa csak „utolsó mohikánnak” nevezett termelő, aki egész évben termelte a csokros krizantémot, szintén befejezi, mostantól csak a szezonális termelők maradnak.
NAK: magyar embernek magyar krizantémotAz idei sok napsütésnek köszönhetően a krizantémok hamarabb virágoznak, már érdemes keresni őket az árusoknál, illetve akár elő is rendelni – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. |
A generációs problémán kívül az is nagy baja a krizantémkertészeknek, hogy – a Kővári András értékelése szerint rossz – uniós döntések következtében kivonják azokat a növényvédő szereket, amelyekkel eddig meg tudták védeni a virágokat a rovaroktól és a gombáktól. „Amit használhatunk, azzal gyakorlatilag kétnaponta kell védekezni, mert ezek kontakt szerek, vagyis akkor hatásosak, ha ott találják a kártevőket” – ecsetelte. A sok védekezés nemcsak a költségek emelkedése miatt okoz problémát, hanem az így könnyen kialakuló rezisztencia miatt.
A termelők az elmúlt években jelentős költségemelkedéseket voltak kénytelenek elkönyvelni, a Covid például gyakorlatilag megduplázta az inputanyagokra fordított összeget. Idén a nagyon sok napsütéses órát produkáló októberben a túl sok UV-sugárzás ellen egy réteg árnyékolóháló már kevés volt, ami szintén növelte a költségeket. Bár az energiaárak csökkentek, és a forint is erősebb, mint tavaly, az inputanyagok további 15-20 százalékkal drágultak.
Kővári szerint ugyanakkor a krizantémtermelők ezt a költségnövekedést semennyire sem tudják érvényesíteni áraikban. Virágárusok ugyanakkor arról számoltak be, hogy mivel emelkedtek a költségeik, emelték áraikat.
Utóbbi oka a tavalyihoz képest csökkenő kereslet mellett a folyamatosan jelenlévő import is lehet. Ez az uniós csatlakozáskor már sok szegfű-, gerbera-, rózsa- és csokros krizantémtermesztő tönkremenetelét hozta. A jelenlegi piaci helyzetet nagyban befolyásolja, hogy tavaly az energiaárrobbanás miatt nem volt elég virág Nyugat-Európában, ezért felmentek az árak: a csokros krizantémot például 400-500 forintért hozták be. Kővári elmondta: mivel ezért sok zöldségtermesztő beszállt a krizantémtermesztésbe, most bruttó 150-200 forintért tudják adni az import csokros krizantémot, ami az öt évvel ezelőtti ár.
A hazai helyzet törékenységét jelzi, hogy ha az a három család, amelyik Lajosmizse és Dabas környékéről szállít több tízezer szál nagy virágú krizantémokat mindenszentekre, valami ok miatt ezt nem tette volna meg, azonnal elárasztotta volna a piacot az import áru. Amelyik egyébként egész évben jelen van, 90-95 százalékos arányban, a halottak napja idején – amikor több virágra van szükség – a hazai kínálat a szükséges mennyiség 20 százalékára elég.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.